توسعه طراحی وب سایت از گذشته تا به امروز

نوشته شده توسط طراح سایت بربروشان

آدرس کوتاه این مقاله: http://darkoob.co.ir/?p=2510

از سال 1960میلادی که شبکه اینترنت به صورت جهانی شناخته شد تا به امروز تکامل و توسعه قابل توجهی یافته است . با توسعه و رشد شبکه جهانی اینترنت وب سایت ها نیز به وجود آمدند ، از اواسط دهه 90 تا سال 2000 میلادی هر روز تعداد وب سایت ها بیشتر از قبل می شد تا جایی که در سال 2010 تعداد سایت های موجود دیگر غیر قابل شمارش بود . امروزه نیز هر ساعت صد ها وب سایت به دنیای اینترنت پا می گذارند .

دانش طراحی وب سایت به سال ها قبل بر می گردد . در زمان های گذشته که استفاده از اینترنت در حال گسترش بود ، راه اندازی وب سایت نیز فراگیر شد البته تعداد طراحان و علاقه مندان به این حرفه بسیار اندک بودند . وب سایت هایی که در گذشته طراحی می شدند از جذابیت زیادی برخوردار نبودند فناوری موجود در آن زمان تنها به چند تکه کد خلاصه می شد و هیچ منبعی برای ساختن وب سایت وجود نداشت . امروزه وب سایت ها به روش های مختلف به سرعت طراحی می شوند که نتیجه آنها یک سایت جذاب ، سازگار است .

روند طراحی وب سایت

وب سایت هایی که در گذشته طراحی می شد بیشتر جنبه تابلو های تبلیغاتی را داشتند این موضوع نشان دهنده بازاریابی سنتی است . سایت هایی که مملو از بنر ها و عکس های تبلیغاتی هستند چیزی بیشتر از انتظار ما از طراحی وب سایت است . تبلیغات زیاد در گذشته باعث جذب مخاطب می شدند اما امروزه استفاده از عکس ها و بنر ها در وب سایت با هدف تبلیغ برای کاربران آزار دهنده می باشد . امروزه استفاده از روش Call To Action : CTA در طراحی وب سایت مرسوم شده است که یکی از ترفند های بازاریابی آنلاین یا اینترنتی می باشد . دعوت از مشتری به وسیله یک عمل باعث ترغیب مشتری به کلیک و دیدن تبلیغ می شود . تصاویر چشمک زن و به صورت فلش از روش های CAT می باشد .

چه عواملی باعث توسعه طراحی وب سایت شد ؟

وب سایت های اولیه توانستند جایگاه خوبی در میان کاربران به دست بیاورند . اما تکنولوژی آنها بسیار محدود بود و پیش بینی می شد با گذشت زمان این نوع طراحی وب سایت پاسخگو نیازهای مردم نباشد . در ابتدا وب سایت ها با استفاده از دستورالعمل ها و کد های ساده HTML طراحی می شدند . این زبان نشانه گذاری یک جلوه و ساختار ساده ( تیتر، پاراگراف ،توانایی لینک دهی و … )به پایگاه های اینترنتی می داد . این روش ساده و متفاوتی در اینترنت بود که باعث می شد کاربران با یک مرورگر سایت ها را مشاهده کنند . دو عامل بزرگ منجر به طراحی وب سایت های اولیه شدند :

  • نیاز به آیتمی که از گرافیک پشتیبانی کند : در گذشته هیچ تکنولوژی خاصی وجود نداشت که از گرافیک و تصاویر و … پشتیبانی کند . با توسعه اینترنت محققان به این فکر افتادند که با استفاده از آن پایگاه هایی را به وجود بیاورند که از گرافیک هم پشتیبانی کند . در ابتدا وب سایت ها به صورت ساده طراحی می شدند با گذشت زمان و با استفاده از زبان های کد نویسی منعطف ، طراحی وب سایت توسعه و پیدا کرد .
  • نیاز به تغییر در بازاریابی سنتی : بازاریابی سنتی در گذشته ، باعث رونق و توسعه بسیاری از کسب و کار ها شده است اما با گذشت زمان و رشد اینترنت ، نیاز به تغییرات و توسعه در بازاریابی سنتی حس می شد به همین دلیل فعالان این حوزه تصمیم گرفتند با استفاده اینترنت بستری را برای بازاریابی جدید فراهم نمایند و امروزه به وضوح می توان مشاهده کرد که بازاریابی سنتی دوران افول خود را می گذراند و پیش بینی می شئد در آینده ای نزدیک به طور کامل منسوخ شود . با فراگیر شدن راه اندازی وب سایت ها بازاریابی اینترنتی و آنلاین نیز پایه گذاری شد البته در سال های اول به دلیل امکانات محدود وب سایت ها ، بازاریابی آنلاین نتوانست جایگاه مناسبی در میان کسب و کار ها به دست بیاورد .

بدین ترتیب شرکت ها و کسب و کار های مختلف توانستند در عصر دیجیتال با استفاده از راه اندازی و طراحی وب سایت ها راه های گوناگونی برای جذب مشتری بیشتر به دست بیاورند .

آیا روند توسعه وب سایت متوقف می شود ؟

در سال های اولیه ساخت وب سایت ها ، روش های طراحی وب سایت هر روز تغییر می کرد اما روند توسعه آن همچنان متوقف شده بود . با افزایش توانایی های طراحی وب سایت ، طراحان توانستند توانایی ایجاد وب سایت های کاربردی و جذاب را به دست بیاورند به نحوی که هم کارفرما و هم کاربران را از طراحی وب سایت راضی نگاه دارند و بدین ترتیب کسب این توانایی آغازی برای توسعه طراحی وب سایت بود به طوری که توسعه وب سایت ها همچنان ادامه دارد و برای آن ، آینده ای درخشان پیش بینی می شود . این روز ها می توان دید ، کسب و کار های فعال در اینترنت موفق تر از مشاغل موجود در سطح شهر هستند و این امر مهم نتیجه توسعه طراحی وب سایت می باشد و پیش بینی می شود این رشد همچنان در تا سال های آینده نیز ادامه داشته باشد به طوری که تمام زندگی انسان ها را در بر بگیرد .

توسعه طراحی وب سایت

با گذشت زمان توسعه دهندگان شروع به ارزیابی وب سایت ها کردند . آنها نحوه ارتباط کاربران اینترنت را با وب سایت شان مورد بررسی قرار دادند . حدود 2000 طراح شروع به آنالیز رفتار کاربران در مواجه با وب سایت های مختلف کردند . محققان فهمیدند که تصاویر و تبلیغات زیاد در صفحه برای مخاطبان دیگر جذاب نیست . کاربران اغلب به دنبال محتوای کاربردی و مفید هستند به همین دلیل عناصر و المان های اضافه در سایت برای آنها آزار دهنده است از طرفی صفحات خالی و بدون عنصری خاص در سایت نیز برای کاربران جذاب نبود . به همین  دلیل رفته رفته طراحان با زیر نظر گرفتن رفتار مخاطبان خود شروع به توسعه وب سایت ها کردند . آنها تمام روش های ممکن را امتحان می کردند تا در انتها بتوانند مخاطبان وب سایت ها را راضی نگاه دارند . توسعه دهندگان به این نتیجه رسیدند استفاده از گرافیک ساده همراه با رنگ های متنوع برای ایجاد یک وب سایت منحصر به فرد لازم است .

بعد از سال ها استفاده از طراحی شلوغ در وب سایت ها بسیاری از کاربران احساس نارضایتی می کردند و خواستار وب سایت هایی بودند که طراحی آنها جذاب ، آموزنده و سرگرم کننده باشد . همچنین محتوای وب سایت ها برای کاربران بسیار قابل اهمیت بود از سال 2010 تا به امروز تمرکز طراحان بیشتر بر UX وب سایت ها بوده است .

همانطور که کیفیت و تکنولوژی طراحی گرافیکی وب سایت ها رشد کرده است توانایی توسعه دهندگان نیز افزایش یافته است . طراحان وب سایت این روز ها به دنبال استفاده از دکمه ها ، پس زمینه ها ، دکمه ها و هر آنچه که باعث ایجاد خلاقیت در وب سایت می شوند هستند . خلاقیت و نو آوری باعث جذب بیشتر مخاطب و کاربر می شود .

هزینه های مربوط به طراحی و توسعه وب سایت ها متفاوت می باشد و اغلب افراد سعی می کند روش هایی را انتخاب نمایند که حداقل هزینه را در بر بگیرد . یکی از این روش های مرسوم طراحی وب سایت با استفاده از قالب های آماده می باشد . که البته توصیه نمی شود . وب سایت ها هر چه منحصر به فرد تر و جدیدتر باشند می توانند مخاطبان بیشتری را جذب کنند .

طراحان وب با در نظر گرفتن عناصر در دنیای واقعی و استفاده از آنها در محتوا به صورت گرافیکی و انیمیشن تلاش می کنند که جهان دیجیتال را برای مخاطبان و کاربران ملموس کنند .

بسیاری از برند ها به دنبال یافتن راه حل هایی هستند تا با استفاده از طراحی وب سایت ارتباطی متمایز با کاربران خود ایجاد نمایند . وقتی کاربران یک سایت افزایش یابد به طور حتم آن کسب و کار می تواند در برند سازی موفق تر عمل نماید .

الگوی طراحی وب سایت ممکن است هر سال تغییر کند یا چند سال تغییری نداشته باشد در هر صورت مدیران وب سایت ها باید در تلاش باشند تا طبق آخرین متد طراحی وب سایت عمل کنند زیرا توسعه دهندگان با توجه به رفتار های کاربران الگو های طراحی را معرفی می کنند به همین دلیل لازم است وب سایت ها با توجه به الگو های جدید توسعه یابند . در طراحی وب سایت موارد زیر برای کاربران مهم است :

  • سرعت سایت
  • طراحی ساده برای دسترسی آسان به قسمت های مختلف سایت
  • گرافیک با کیفیت
  • ظاهر جذاب

در نتیجه باید بتوان با استفاده از طرح مینیمالیستی ، آخرین الگو های طراحی سایت ،استفاده از CTA و بهینه سازی موتور های جستجو وب سایتی را طراحی نمود که کاربران در بازدید از آن تجربه ای خوب کسب کنند . همچنین وب سایت ها باید با تلفن های همراه و تبلت ها سازگار باشند . در سال های اخیر ، طراحی Responsive برای اغلب موتور های جستجو مهم شده است و معیاری برای امتیاز دهی به وب سایت ها است .

با پیدایش تلفن های همراه هوشمند کاربران فضای مجازی نیز افزایش یافته اند و می توان گفته این روز ها درصد بالایی از کاربران وب سایت ها با استفاده از تلفن همراه از آنها بازدید می کنند . با طراحی سازگار کاربر تجربه خوبی از بازدید از وب سایت به دست می آورد .

در سال های پیش برخی از طراحان وب سایت ها را با منو پیچیده طراحی می کردند این امر باعث شد ، کاربران در مراجعه به قسمت های مختلف وب سایت با مشکل مواجه شوند به همین دلیل تجربه کاربری خوبی در بازدید از سایت ها نداشتند . اما امروزه استفاده از طرح های مینیمالیستی در طراحی وب سایت توانسته است مخاطبان بیشتری را جذب سایت ها کند .

 دارکوب نام تجاری ثبت شده. دارای مجوز از سازمان نظام صنفی رایانه ای و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی. رتبه چهار شورای عالی انفورماتیک کشور.

آموزشگاه طراحی وب سایت و سئو دارکوب با مجوز رسمی از سازمان فنی و حرفه ای تاسیس شد.

دارکوب به عنوان شرکت خلاق توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزیده شد.