آیا طراحان وب می توانند دنیا را نجات دهند؟

نوشته شده توسط دارکوب

شاید این سؤال کمی عجیب و غریب به نظر بیاید، اما واقعیت اینست هیچ کس به تنهایی قادر به انجام این کار نیست. اما قهرمانانی وجود دارند که با نبرد های کوچک دستاوردهای بزرگی را برای بشریت به ارمغان آورده و می آورند. طراحان وب سایت از جمله ی این افراد هستند که به صورت دسته جمعی و تیمی می توانند به دنیا خدمات ارزنده ای ارائه دهند.
چگونه طراحان وب می توانند دنیا را نجات دهند و حفظ کنند؟
ما همیشه افرادی را در اطراف خود می بینیم که به با اهدای خون و یا بازسازی شهر ها پس از یک واقعه ی طبیعی و یا با بازیافت مواد زائد در حال خدمت رسانی به دیگران هستند. اگرچه ممکن است این مهربانی ها، کوچک و در سطح فردی به نظر بیایند اما وقتی این کمک های کوچک را کنار هم بگذاریم، جریانی از اتفاقات خوب در حال جاری شدن خواهد بود و در این میان طراحان وب سایت هم می توانند سهم خودشان را داشته باشند و به اندازه خودشان به جهانیان کمک و خدمت کنند.

 • برای کاربران خوب، کار کنید

ممکن است شما در مورد افرادی که با ایشان کار می کنید، نگران باشید اما وقتی شما به مرحله ای می رسید که جریان درآمدتان ثابت است و به اندازه ی کافی اعتماد به نفس “نه” گقتن به افرادی که زیاد مناسب نیستند را دارید، احتمالاً خواهان این موضوع خواهید شد.
به عبارت دیگر فقط به خاطر اینکه رتبه ی سایت خود را تحت تأثیر قرار دهید به سمت افرادی که چندان مناسب نیستند، نروید و در عوض به طراحی سایت برای تجارت هایی بپردازید که:

 • پایدار هستند.
 • از جوامع محلی حمایت می کنند.
 • به اندازه ی کافی به کارمندان خود توجه می کنند.
 • محصولی می سازند که دنیا را به جایی بهتر تبدیل می کند.
 • و ….

با طراحی وب سایت برای چنین سازمان ها و ارگان هایی می توانید آنها را قدرتمند بسازید تا بتوانند پیام مثبت و تأثیر گذار خود را به سراسر دنیا، حتی به مکان هایی خیلی دور ارسال کنند.

 • وب سایت هایی قابل دستیابی طراحی کنید

این فقط کنسرسیوم وب جهانی نیست که از دسترسی وب برای همگان حمایت می کند، بلکه دول مختلف نیز طرفدار این موضوع هستند و آن را حمایت می کنند.
شما به عنوان یک طراح نقش مهمی در این زمینه دارید و اگر وب سایت های شما اینگونه نیست، الآن وقت شروع است.
منظور از دستیابی وب تنها آسان کردن کار به منظور پیمایش و یا بازدید آن توسط کاربران نیست بلکه در دسترس بودن آن به طور مساوی برای تمام افراد می باشد. به عنوان مثال راه اندازی یک نرم افزار وب در حال توسعه توسط یک شرکت تجاری و در اختیار گذاشتن آن برای مردمان کشورهای در حال پیشرفت که ممکن است اینترنت سریع و قابل اطمینانی برای دستیابی به وب سایت ها نداشته باشند، می تواند کمک شایانی به ایشان کند.

 • طراحی وب اخلاقی را تمرین کنید

اگرچه اینترنت خدمات خوب و ارزنده ای به ما ارائه داده است اما هر چه مردم بیشتر به اینترنت متصل می شوند، ممکن است جنبه های منفی از اینترنت را نیز تجربه کنند.
اگرچه شما نمی خواهید مردم و شرکت ها و خدمات آنها را از دنیای وب دور کنید، اما گاهی با ارائه ی گزینه های بهتر، می توانید تجربه ی خوب کاربری و طراحی وب اخلاقی را برای آنها خلق کنید.
شما به عنوان یک طراح وب سایت برای تشویق مردم به عادات آنلاین سالم تر می توانید وب سایتی طراحی کنید که مؤلفه ها و تکنیک های طراحی اخلاقی در آن رعایت می شود.
به عنوان مثال با ساخت یک نرم افزار می توانید به کاربران کمک کنید که کمتر به وب سایتی سر بزنند و در عوض از اپلیکیشن ساخته شده ی شما استفاده کنند. اگرچه شاید این موضوع به طراحی سایت ارتباطی نداشته باشد اما شما می توانید کاری مشابه انجام دهید.
مثلا با کاهش ارسال پیام از طریق ایمیل می توانید آنها را به کمتر دست گرفتن گوشی موبایل تشویق کنید.

 • از تاکتیک های طراحی دوستی با محیط زیست استفاده کنید

طراحی های محیط زیست دوستانه می تواند به حفظ سیاره ای که در آن زندگی می کنیم، کمک کند. اگرچه شاید شما بارها و بارها هم این کار را بدون اینکه خودتان از آن آگاهی داشته اید، انجام داده باشید.
به عنوان مثال، بسیاری از پشتیبان های میزبانی وب در حال جایگزینی انرژی های تجدید پذیر برای راه اندازی زیر ساخت های خود هستند. این موضوع می تواند تأثیر چشم گیری در حفظ سیاره ای که در آن زندگی می کنیم داشته باشد.
شما حتی با بهینه سازی عکس ها و وب سایت خود می توانید در این مسیر یک کمک کننده باشید. زیرا با بهینه سازی وب سایت ها، سرورها نیاز کمتری به مصرف انرژی دارند که در نهایت به داشتن محیطی سالم تر کمک می کند.

 • مهارت های خود را در زمان بحران های جهانی به اشتراک بگذارید

بر اساس گزارشات، در جریان بحران های جهانی مانند شیوع ویروس کرونا که اخیراً مردم سراسر دنیا را درگیر کرده است، طراحان وب سایت ها می توانند نقش مهمی ایفا کنند.
بر اساس یافته ها، ادراک از طریق تصاویر بسیار راحت است. طراحان وب سایت ها با ارائه ی تصاویر خوب و قابل فهم می توانند به افراد بسیاری در زمینه های مختلف کمک کنند. به عنوان مثال، طراحان وب سایت ها با دادن اطلاعات به کاربران از طریق نمودارها و تصاویر و استفاده از آیکون های درست برای معرفی راه های انتقال ویروس کرونا برای هر چه بهتر معرفی کردن این ویروس جدید و اخبار پیرامون آن، می توانند بیشتر از پیش مؤثر واقع شوند.
طراحان وب چه برای یک سازمان پزشکی و علمی-پژوهشی کار کنند و یا خیر، با ارائه ی تصاویر با کیفیت و قابل فهم به منظور ارائه و انتقال اطلاعات قابل فهم به کاربران می توانند در از بین بردن ویروس کرونا نقشی حیاتی ایفاء کنند.
خلاصه
شاید شما به عنوان یک طراح وب سایت، نتوانید دنیا را حفظ کنید اما تأثیر کار شما در کنار دیگر طراحان وب غیر قابل انکار است.
فقط به خاطر داشته باشید که منظور از حفظ دنیا، فقط دستگیری مجرمین نیست. گاهی با استفاده ی درست از تکنیک های درست طراحی سایت، می توان به بشریت خدمات مفید و با ارزشی ارائه کرد.

اطلاعات تماس
شعبه 1 و آموزشگاه: تهران، سعادت آباد، چهار راه سرو، کوچه آریا، پلاک 4، طبقه 4، واحد 7
شعبه 2: تهران، سعادت آباد، ضلع جنوب غربی چهار راه سرو، پلاک 62، طبقه 5، واحد 12
تلفن ها: 02122083926 - 02122085386 - 02122082258 (9 الی 17 - پنج شنبه تا 13)
ایمیل: info@sitedar.com
اینستاگرام: darkoobwebdesign
افتخارات و مجوزها
 • جزو شرکت های خلاق معاونت علمی
 • عضو سازمان نظام صنفی رایانه ای
 • رتبه ۴ شورای عالی انفورماتیک
 • دارای مجوز آموزشگاه از فنی و حرفه ای
 • دارای مجوز نشر دیجیتال
 • دارای پروانه کانون آگهی و تبلیغاتی
 • پروانه کسب و کارهای مجازی
 • عضو انجمن کسب و کارهای اینترنتی
 • دارای نماد اعتماد الکترونیکی
شرکت طراحی سایت دارکوب
پشتیبانی 24 ساعته 7 روز هفته