آینده سئو در سال 2019 میلادی

نوشته شده توسط مهندس کلانتری

سئو یا بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو برای هر سایتی ضروری است. و سئو باید در زمان طراحی سایت آغاز شود. مثلا طراحی سایت فروشگاهی نیاز به رعایت اصولی از سئو دارد تا به واسطه آن محصولات بیشتری توسط موتورهای جستجو از سایت فهرست شده تا در رتبه بندی صفحه نتایج جستجو شانسی برای رقابت پیدا کنند.

با طراحی سایت فروشگاهی ارزان تعداد وب سایت ها روز به روز افزایش می یابد. تعرفه طراحی سایت تقریبا (با توجه به تورم) بدون تغییر باقی مانده است. شرکت های طراحی سایت نیز توسعه بیشتری یافته اند و ما امروز شاید هزاران وب سایت فروشگاهی آنلاین داریم. برای کسب و کار ها این خبر خوبی است.

اما وقتی تعداد سایت ها زیاد می شود رتبه بندی وب سایت ها نیز رقابتی تر می گردد. این تنها مربوط به کشور ما نیست در همه جای دنیا رقابت شدیدی برای سئو وجود دارد. چون یکی از فاکتورهای تعیین قیمت وب سایت رتبه آن است. امروز جایگاه برتر بدون طراحی حرفه ایی سایت و سئو ممکن نیست.

از طرف دیگر موتورهای جستجو مانند گوگل مدام در حال تغییر هستند. آن ها می خواهند هر بیشتر و بهتر منظور کاربران را در زمان جستجو درک کرده و از سوی دیگر محتوای وب سایت ها را بفهمند. یعنی هوش مصنوعی می خواهد زبان انسان ها را حتی بهتر از خود آن ها یاد بگیرد تا بتواند بهترین پیشنهاد ها را در زمان جستجو ارائه دهد.

بالا رفتن درک موتورهای جستجو کار سئو را نیز دشوار تر می کند. البته به نظر من این روند به طور کلی برای همه چه کاربر چه صاحبان وب سایت خوب است. دیگر وب سایت های بی کیفیت در صفحه نتایج جستجو جایی نخواهند داشت (حداقل زیاد آن ها را نخواهیم دید).

خوب برای اینکه ما وب سایت خود را به رتبه اول گوگل نزدیک کنیم یا از رتبه خوب آن محافظت کنیم لازم است که با روند کلی سئو آشنایی داشته باشیم. اینکه در سال آینده میلادی یعنی 2019 سئو به چه سمتی حرکت می کند و چه چیزهایی اهمیت و ضرورت بیشتری در سئو دارند. ما نیز در دارکوب سعی بر آن داریم که این روند ها را مطالعه کرده و اقدام و واکنش مناسبی برای آن ها انجام بدهیم.

 

اولویت با تلفن همراه

در سالی که گذشت گوگل ایندکس موبایل اول را برای رتبه بندی وب سایت ها معرفی کرد. یعنی برای فهرست کردن مطالب وب سایت ها از نسخه موبایلی سایت ها استفاده می شود. پس باید نسخه موبایلی شما کامل ترین آن ها باشد. اما اگر وب سایت شما نسخه موبایلی یا طراحی واکنش گرا (Responsive) ندارد چطور؟ باید هر چه سریع تر به فکر کاربران موبایلی باشید. چون اکثر کاربران اینترنتی از دستگاه های موبایل استفاده می کنند. بدون یک سایت بهینه سازی شده برای کاربران موبایل رتبه وب سایت شما در جایگاه پایین تری قرار خواهد گرفت. مدرک دیگری که درباره اهمیت کاربران موبایل اضافه کردن فاکتور سرعت وب سایت برای کاربران موبایل است. برای همین یک وب سایت سریع برای کاربران موبایل برگ برنده شما در رتبه بندی است.

 

بهینه سازی اسنیپت ها

گوگل شاید دیگر نه تنها در تکنولوژی بلکه در راحتی، ظاهر و زیبایی می خواهد اول باشد. برای همین هر روز ابتکار جدیدی از آن می بینیم. گوگل می خواهد هر طور شده کاربران را خوشحال کند. برای همین امکانی به نام featured snippets را در صفحه نتایج جستجو اضافه کرده است که در آن کاربران بتوانند که پاسخ سریع جستجو های خود برسند. شما هم حتما به اسنیپت ها در صفحه نتایج جستجو بخصوص انگلیسی برخورده اید. اسنیپت ها در بالای صفحه نتایج جستجو در جایگاه صفر نمایش داده می شوند. در سال 2019 ما انتظار مشاهده بیشتر این اسنیپت ها را داریم.

خوب این اسنیپت ها چه اهمیتی دارند؟ خوب ساده است، زمانی که شما بتوانید سوالات و نیاز کاربران را در این قسمت پاسخ بدهید، شانس کلیک بیشتر را به دست خواهید آورد. حتی اگر این اتفاق نیافتد ظاهر شدن نام وب سایت شما در این قسمت باعث شناخته شدن برند شما می گردد.

 

ویدئو ها را بهینه سازی کنید

تنها اسنیپت ها نیستند که جایگاه خاصی در صفحه نتایج جستجو دارند. ویدئو ها نیز می توانند راه میانبری برای شما برای رسیدن به رتبه برتر باشد. ویدئو ها از آنجایی که محتوای چند رسانه ایی بوده و استفاده کردن از آن ها آسان تر و لذت بخش تر است، جذب کلیک بیشتری خواهند داشت. حال می تواند این ویدئو در سایت خود شما باشد یا اینکه در یکی از وب سایت های به اشتراک گذاری ویدئو قرار گرفته باشد. به هر حال موضوع آن مهم است. ویدئویی جایگاه برتری پیدا می کند که به موضوع مورد علاقه کاربران درباره یک کسب و کار پرداخته باشد. کافی است نیاز کاربران را بسنجید. سوال متداول آن ها را بدانید و پاسخ دهید. نام شما به عنوان پاسخ دهنده این نیاز می تواند به سرعت در دل کاربران جا باز کند. در آخر تنها بهینه سازی ویدئو برای موتورهای جستجو فراموش نشود!

 

شهرت برند بدون بک لینک

برای اینکه وب سایت ما رتبه بالایی به دست آورد بک لینک سازی بسیار اهمیت دارد. هر لینک به منزله رای یک سایت به سایت شماست. یعنی مطالب وب سایت شما مفید و مرتبط بوده و ارزش لینک دادن را دارند. اما درباره برند چه کاری می شود انجام داد و چه اهمیتی دارد؟

گوگل برند ها را می شناسد. مردم با شناخت برند مستقیم به سراغ آن ها می رود. کاری که شما باید انجام دهید این است که تا جایی که می شود درباره نام برند خود بحث ایجاد کنید. این بحث ها موجب تکرار نام برند شما می شود. لازم نیست که حتما در این بحث ها لینکی به سایت شما ساخته شود. همین ذکر نام برند به تدریج موثر است. وقتی برندی قدرت خود را به گوگل نشان بدهد دیگر در صفحه نتایج جستجو جایگاه ویژه تر خواهد داشت. خوب از این پس ببینید چطور می توانید توجه وبلاگ نویسان را به خود جلب کنید.

 

محتوای با کیفیت تولید کنید

صادقانه به شما به گویم دوره تولید محتوای بی کیفیت دیگر به پایان رسیده است. الگوریتم های گوگل روز به روز هوشمند تر می شوند و آخرین آپدیت هسته گوگل تنها یک پیام را داشت: اگر می خواهید در صفحه اول باشید محتوای با کیفیت تولید کنید.

محتوای شما باید بیشتر به زبان کاربران نزدیک باشد. واژه های تخصصی کسب و کار خود را یک لحظه کنار بگذارید. کاربران عادی که در این باره اطلاعی ندارند چطور جستجو می کنند؟ این است که شما باید به سمت کلمات کلیدی بلند و محاوره ایی حرکت کنید و اگر کاربری در صفحه نتایج جستجو روی لینک سایت شما کلیک کرد محتوای شما پاسخی بدهد که کاربر از آن خرسند باشد. نه اینکه سایت شما، وب سایتی باشد معمولی در انبوه سایت ها.

تولید محتوای با کیفیت می تواند گران باشد. اگر کسب و کار شما گران ترین نوع تولید محتوا را دارد، درک می کنم. مخصوصا کسانی که به تولید محتوای انگلیسی برای وب سایت های چند زبانه خود احتیاج دارند. با این حال بدانید سایت شما بدون محتوای با کیفیت چیزی برای عرضه و رتبه بندی شدن ندارد.

الگوریتم Rank Brain گوگل با استفاده از هوش مصنوعی روز به روز محتوای یک سایت را بهتر درک می کند. از آنجایی که هدف موتورهای جستجو رضایت کاربران است، محتوایی که در این راستا حرکت نکند نمی تواند شانس موفیقت در سئو داشته باشد.

 

سئوی محلی

شاید متوجه شده باشید که گوگل نسبت به محلی که هستید نتایج جستجو را نمایش می دهد. محل جغرافیایی کاربر برای گوگل اهمیت دارد. و نسبت به آن است که نتایج جستجو را نمایش می دهد. پس اگر وب سایت دارید از متفاوت بودن رتبه سایت خود در محل های مختلف تعجب نکنید.

برای همین است که باید برای سئوی محلی سایت خود کاری انجام دهید. شاید بگویید که سایت من خدماتش را در همه جای دنیا می تواند ارائه دهد و یک رستوران نیست که نزدیکی آن به مشتری اهمیت داشته باشد. خوب موضوع این نیست. شما با کار کردن بر روی سئوی محلی، برای محل هایی که فکر می کنید مشتریان بالقوه بیشتری در آن ها دارید، رتبه سایت خود را بالا برده تا با مشتریان ارتباط برقرار کنید.

مثلا شاید کار شما کارواش در محل است، و مشتری بالقوه شما به دنبال کارواشی در سعادت آباد می گردد. خوب شما می توانید یک صفحه فرود برای این محله باز کنید، و در آن به مشتری بگویید که شما در سعادت آباد خدمات کارواش در محل را با قیمت مناسب و فوری ارائه می دهید. این را می توان نوعی سئوی محلی نامید.

 

بک لینک سازی

در سال 2019 بک لینک سازی نیز همچنان اهمیت خود را دارد. اما چیزی که با گذشته متفاوت خواهد بود اهمیت کیفیت وب سایت ها و مرتبط بودن آن ها است. دیگر تنها تعداد بک لینک ها نیست که اهمیت دارد بلکه کیفیت آن مهم است. برای همین لازم است در سال آینده به فکر بک لینک سازی در وب سایت هایی باشید که اعتبار بیشتری داشته و همچنین به کسب و کار سایت شما نیز مرتبط باشند.

 

سرعت بیشتر با AMP

Accelerated Mobile Pages راهی است برای نمایش سریع محتوا برای کاربران موبایل. این محصول گوگل با کم کردن کدها و کش کردن آن کاری می کند که محتوا سریع تر در دستگاه کاربر بارگذاری شود. اما این چه ربطی به سئو دارد؟ AMP در صفحه نتایج گوگل برای کاربران موبایل در رتبه صفر قرار می گیرد. پس شما این شانس را دارید که محتوای خود را برای این سیستم بهینه سازی کنید. روی موضوعاتی کار کنید که در نتایج AMP هنوز ظاهر نشده اند یا رقابت کمتری دارند. برای همین AMP می تواند راه میانبری به رتبه صفر باشد همانند اسنیپت ها.

 

سئو در مقابل تبلیغات ادوردز گوگل

تبلیغات کلیکی بخصوص ادوردز گوگل گران هستند. بخصوص با اختلاف زیاد ارزش دلار و ریال این سوال پیش می آید که آیا هنوز این تبلیغات بازدهی کافی را دارند یا خیر. فراموش نکنید زمانی که با کمک سئو وب سایت شما به رتبه اول در صفحه نتایج جستجو می رسد، پس از مدتی در آن جایگاه تثبیت می شود، تقریبا می توان امیدوار بود که به این راحتی ها این جایگاه را از دست نخواهد داد. و رسیدن به جایگاه و نگهداری از آن بسیار کم هزینه خواهد بود و ماندگار. در مقابل وقتی شما روی تبلیغات کلیکی سرمایه گذاری می کنید تاثیری بر روی رتبه سایت شما نداشته و پس از پایان رسیدن دوره تبلیغات نیاز به هزینه دوباره خواهید داشت. با توجه به هزینه بالای تبلیغات کمتر کسب و کاری است که بتواند بطور دراز مدت از آن استفاده کرده و از آن سود کسب کند. پس بهتر است که شما روی سئو وب سایت خود کار کرده سپس در فواصل و زمان های خاصی با کلمات کلیدی خاصی اقدام به تبلیغات در گوگل کنید. شاید هم بخواهید در یک سایت مرتبط و پر بازدید بنری برای تبلیغات PPC قرار دهید. در هر حال خلاصه کلام، در مقابل هزینه های پایین و تاثیر ماندگار سئو تبلیغات هزینه و بازدهی کمتری دارند.


اطلاعات تماس
شعبه 1 و آموزشگاه: تهران، سعادت آباد، چهار راه سرو، کوچه آریا، پلاک 4، طبقه 4، واحد 7
شعبه 2: تهران، سعادت آباد، ضلع جنوب غربی چهار راه سرو، پلاک 62، طبقه 5، واحد 12
تلفن ها: 02122083926 - 02122085386 - 02122082258
ایمیل: info@sitedar.com
اینستاگرام: darkoobwebdesign
افتخارات و مجوزها
  • جزو شرکت های خلاق معاونت علمی
  • عضو سازمان نظام صنفی رایانه ای
  • رتبه ۴ شورای عالی انفورماتیک
  • دارای مجوز آموزشگاه از فنی و حرفه ای
  • دارای مجوز نشر دیجیتال
  • دارای پروانه کانون آگهی و تبلیغاتی
  • پروانه کسب و کارهای مجازی
  • عضو انجمن کسب و کارهای اینترنتی
  • دارای نماد اعتماد الکترونیکی
پشتیبانی 24 ساعته 7 روز هفته