سئوی وب سایت خبری

نوشته شده توسط مهندس کلانتری

برای سئو وب سایت های خبری باید به الزامات خاصی توجه کند. درآمد ناشران آنلاین مثل روزنامه ها به بازدید صفحات متکی است. در حالی که نباید تنها نمایش صفحات معیار سنجش عملکرد باشد (میزان نرخ پرش bounce rate و زمان بازدید سایت بیشتر نشانگر رفتار کاربر است)، نمایش صفحات همچنان یکی از معیارهای اصلی برای تعیین هزینه و بازگشت آن است . و ترافیک طبیعی (از طریق موتورهای جستجو) یکی از منابع اصلی ترافیک و بازدید است. سئو باید یک نگرانی واقعی برای رسانه های خبری باشد چرا که بر معیشت آنها تأثیر می گذارد. این مقاله از دارکوب به ارائه ملاحظات کلیدی در مورد حسابرسی و بهینه سازی سئو برای یک وب سایت خبری تمرکز دارد.

 تمرکز بر معماری سایت خبری

معماری یکی از مهمترین بخش های سئو برای ارزیابی است؛ زیرا تاثیرات واقعی بر نحوه بازدید گوگل و موتورهای جستجو، تفسیر و رتبه بندی صفحات سایت دارد. این برای رسانه های خبری موضوع بسیار مهمی است زیرا:

 • وب سایت به احتمال زیاد محتوای جدید را به صورت روزانه یا هفتگی اضافه می کند.
 • محتوای اضافه شده احتمالا بسیار به زمان حساس است.
 • محتوای به تازگی افزوده شده بیشتر احتمال دارد که ترافیک بیشتری از نتایج جستجو کسب کند تا رده های استاتیک و یا حتی صفحه خانه.

برای حفظ بالاترین ارزش لینک، که معمولا به صفحه خانه نزدیک است، شما بایستی محتوای آرشیو را با فاصله کلیک های کمتر از صفحه اصلی سازماندهی کنید. در همان زمان، صفحات جدید نیز نیاز به دریافت پیوند دارند. برای سازماندهی معماری و توزیع صحیح لینک باید به موارد زیر توجه کنید:

 

صفحه بندی

صفحه بندی تأثیر واقعی بر معماری و توزیع اعتبار پیوند های شما دارد. برخی از وب سایت ها تنها صفحه بندی هایی متکی بر لینک های قبلی و بعدی در صفحه خانه دارند. استفاده از صفحه بندی عددی یک راه حل بهتر برای نزدیک نگه داشتن محتوای مسن تر به رده و طبقه صفحه اصلی است. علاوه بر این، کاربران برای دسترسی به یک محتوای خاص، به کلیک های کمتری نیاز خواهند داشت.

 

ایندکس

رسانه های خبری اغلب با حجم زیادی از صفحات مواجه هستند و به سرعت نزدیک نگه داشتن صفحات به صفحه اصلی، آن هم تنها با چند کلیک دشوار و پیچیده می شود. ایجاد یک ایندکس که به عنوان مجموعه ای از لینک ها در یک صفحه عمل می کند به شما اجازه می دهد تا حدود 100 پیوند در هر صفحه داشته باشید. به این ترتیب، شما می توانید حجم زیادی از صفحات را به صفحه اصلی نزدیک کنید. با آن شما می توانید پیوندها را بر اساس موضوع، برچسب ها یا هر طبقه بندی دیگر مرتبط کنید تا یک تجربه بهتر برای کاربران خود فراهم کنید.

با استفاده از یک Crawler سئو، می توانید دریابید که چگونه معماری شما رفتار می کند و اعتبار لینک ها چگونه است. این برای جریان محبوبیت داخلی بسیار اهمیت دارد.

برای مثال، شما می توانید توزیع عمق صفحه خود را تغییر دهید تا گروه ها صفحات استراتژیک را نزدیک به خانه قرار دهد. شما می توانید جستجوی توزیع عمق و دفعات Crawl را مقایسه کنید.

 

برچسب ها و دسته ها

برچسب ها و دسته ها، به عنوان سیستم طبقه بندی برای مدت زمان طولانی موضوع مورد بحث بوده اند. وب سایت های بزرگ اغلب از ایجاد برچسب ها یا دسته های بیش از حد رنج می برند. آنچه شما باید از خود تان بپرسید این است:

 • آیا تگ های زیادی ایجاد شده اند؟ (به این معنی که کیفیت پیوند کاهش یافته و چندین صفحه ضعیف یک پست را در خود جا داده اند.)
 • آیا برچسب یا دسته های فعلی واقعا برای کاربر مفید و ارزشمند هستند؟
 • آیا قوانین سایت برای ایجاد یک برچسب یا دسته جدید هنوز هم مناسب هستند؟

 

حضور در Google News

اگر می خواهید ترافیک بیشتری دریافت کنید، اخبار گوگل برای وب سایت های خبری بسیار مفید است. برای اینکه محتوای شما در Google News  وارد شود باید:

 • منحصر به فرد و اخبار گرا باشید
 • خبر شامل 3 رقم یا تاریخ منحصر به فرد در URL ها باشد؛
 • صفحات و پیوندهای تمیز داشته باشید
 • دارای HTML قابل Crawl باشد

اگر شما در حال حاضر در Google News هستید اما در نتایج نمایش داده نمی شوید، چند چیز ممکن است علت آن را توضیح دهد. در حقیقت، گوگل امتیازات زیر را ارزیابی می کند:

 • قدرت رده: منبع خبر باید از نظر تخصص در یک رده خاص شناخته شده باشد (به عنوان مثال: نیویورک تایمز برای سیاست)؛
 • کلمات کلیدی در عنوان
 • قدرت دامنه منبع خبری باید در زمینه لینک های ورودی قدرتمند باشد؛
 • خبر در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته شود
 • انحصار خبری داشته باشد
 • اعتبار استناد، تعداد نقل قول ها از سایر سایت های ارزشمندی دیگر؛
 • استفاده از standout tag، با کمک این تگ گوگل امکان این را می دهد که محتوای با کیفیت بالاتر را مشخص کنید، بنابراین شما می توانید محتوای با کیفیت بالاتر، یا گزارش اصلی را از مطالب ناقص یا مجددا نوشته را جدا کنید.
 • عملکرد، صفحه شما باید سریع بارگیری شود.

 

محتوای تکراری

اگر می خواهید شانس ظاهر شدن در اخبار گوگل را داشته باشید، فقط در شرایط رتبه بندی جهانی، باید به طور خاص روی محتوای تکراری متمرکز شوید. در اینجا چند نکته وجود دارد که می توانند شما را از مجازات های گوگل حفظ کنند:

 • از ویژگی های کوئری برای ردیابی کلیک استفاده نکنید. بعضی از ناشران از ویژگی هایی مانند ‘?homepage=leftside’ برای ردیابی اینکه از کدام قسمت صفحه اصلی یک کلیک خاص انجام شده، استفاده می کنند. به جای آن می توانید از سایر ابزارهای ردیابی استفاده کنید.
 • مدیریت کوکی ها: از ویژگی های کوئری برای مرتب سازی استفاده نکنید. یا هر زمان که یک خصیصه query مرتب سازی کنید، به صورت داینامیک Robots meta tagرا به «noindex» تنظیم کنید.
 • پیوند عاقلانه: اگر بخش فروشگاه دارید، با استفاده از “www.mywebsite.com/shop/” یا “www.mywebsite.com/shop/index.html” پیوند دهید. یکی از این دو نسخه را انتخاب کنید و به آن بچسبید اگر آنها را مخلوط کنید، محتوای تکراری ایجاد می کنید.
 • تمرکز بر صفحه بندی: اگر مقالات چند صفحه ایی داشته باشید، احتمالا پیوندهای پایین و بالای صفحه ایجاد می کنید که به افراد اجازه می دهد از صفحه 1 تا 2 به 3 و غیره جست و خیز کنند. هنگامی که آنها به صفحه 1 بر می گردند، مطمئن شوید که در نشانی صفحه اینترنتی ‘?p=1’ وجود ندارد. بنابراین از ایجاد مسائل تکراری بی فایده با اولین صفحه مقاله خودداری کنید.

 

تمرکز بر سرعت Crawler

رسانه های خبری باید توسط گوگل به طور مدام Crawl و فهرست شوند. عوامل متعددی در سئوی صفحه وجود دارد که می توانند بر سرعت خزیدن تاثیر بگذارد مانند سرعت سایت، عملکرد هاست یا نقشه های سایت. نقشه سایت های خبری نیاز به رعایت این قوانین دارند:

 • به روز رسانی نقشه سایت خبری به طور مداوم در زمان انتشار مقالات تازه.
 • یک نقشه سایت خبری برای هر مقاله جدید ایجاد نکنید بلکه نقشه سایت موجود خود را به روز کنید.
 • فقط اخبار 2 روز گذشته را در نقشه سایت خبری خود وارد کنید (و مقالات در فهرست خبر برای 30 روز باقی خواهند ماند)؛
 • از پلاگین هایی نظیر پلاگین News SEO توسط Yoast برای ایجاد یک نقشه سایت خبری استفاده کنید.

تداوم انتشار نیز بر دفعات Crawl تاثیر می گذارد. اگر Googlebot هر بار مطالب جدیدی را در وب سایت شما پیدا کند، بیشتر به وب سایت شما می رسد. از سوی دیگر، انتشار محتوای به طور منظم به معنی انتشار محتوای بی ارزش نیست. شما نمی خواهید گوگل بودجه خزنده خود را در صفحات بی فایده کند. با چک کردن سیاهه های مربوطه و خزیدن داده ها، می توانید بدانید که گوگل چه میزان بودجه خزیدن خود را صرف می کند و چه صفحاتی را بیشتر بازدید می کند.

 

ساختن محتوای همیشه سبز

به این موضوع فکر کنید، به عنوان یک سایت خبری، مدل کسب و کار اصلی شما بر نوشتن به موقع درباره موضوعات تمرکز دارد. در نود و نه درصد زمانی که شما در مورد موضوعات روز می نویسید، مقالات شما به ناچار طول عمر کوتاهی خواهند داشت. شما یک خیز اولیه از ترافیک را به مقاله خود خواهید دید، و در طول زمان مقاله شروع به دریافت کمتر و کمتر ترافیک می کند. این ماهیت کار در اخبار است.

به همین دلیل، شما در معرض جزر و مد شدت اخبار هستید، و به منظور اینکه به طور مداوم سطح بالایی از ترافیک را دریافت کنید، باید به طور مداوم اخبار بیشتری تولید نمایید.

اما اگر شما می توانید مدل اصلی خبری را بدون دستکاری نگه دارید و جریان های پایدار بیشتری را به وب سایت اضافه کنید چطور؟ شما می توانید محتوای همیشه سبز تولید کنید. محتوای Evergreen اشاره به محتوایی دارد که برای مدت زمان طولانی مفید و مرتبط است. برای مثال یک نمونه از یک سایت های جدید که این کار را انجام داده است Investing.com است:

با استفاده از Ahrefs’ Top Organic Pages Report می توانید ببینید که 10 صفحه برتر آنها، در بالای صفحه های Hub (Category Hub Pages) همیشه سبز (قیمت های کلا های استراتژیک، ارز و سهام) هستند. آنها سپس اخبار خود را زیر این بخش هاب ایجاد می کنند که یک تجربه قدرتمند و مناسب را ایجاد می نماید.

در حالی که سهم عادلانه خود را از ترافیک در مقالات خبرهای واقعی دریافت می کردند، آنها توانستند فرصت های همیشه سبز را برای جریان های ترافیکی سازگارو ماندگار تر ایجاد کنند.

 

اهمیت کاربران تلفن همراه برای سایت خبری

قابلیت استفاده از تلفن همراه برای هر وب سایت در حال حاضر مهم است، اما برای سایت های خبری، حتی حیاتی است. اکثر افراد اخبار خود را در تلفن های همراه بررسی می کنند.

حداقل، سایت شما باید از طراحی واکنش گرا یا Responsive استفاده کند، که متناسب با صفحه نمایش دستگاه کاربر اندازه صفحه سایت را تنظیم می کند.

همچنین ممکن است بخواهید از صفحات سریع موبایل AMP استفاده کنید که یک از انواع تکنیک های انتشاراتی است که قالب بندی را حذف کرده و صفحات را بسیار سریع برای کاربران تلفن همراه بارگیری می کند.

AMP یک کتابخانه منبع باز است که راه ساده ای برای ایجاد صفحات وب جذاب، روان و بارگذاری بسیار سریع به اندازه یک لحظه فراهم کرده است. صفحات AMP صفحات وبی هستند که می توانید به آن ها پیوند داشته باشید و آنها را کنترل کنید.

AMP در راستای مجموعه مهارت های موجود و فریم ورک شما برای ایجاد صفحات وب ساخته می شود. AMP توسط بسیاری از سیستم عامل های مختلف پشتیبانی شده و با مرورگر های مختلف سازگار است.

اکوسیستم AMP شامل 25 میلیون دامنه، بیش از 100 ارائه دهنده فناوری و سیستم عامل های پیشرو است که در زمینه های چاپ و نشر، تبلیغات، تجارت الکترونیک، کسب و کارهای محلی و کوچک و غیره فعال هستند.

 

کلام آخر

قاعده های سئو، مانند انتشار محتوای عالی و ارائه یک تجربه کاربری مطلوب، جهانی هستند. اما همه وب سایت ها با یک دستورالعمل یکسان در سئو پیش رفت نکرده و بقا حاصل نمی کنند. به ویژه وب سایت های خبری، تأکید بیشتری بر عناصر خاصی نسبت به سایر انواع سایت ها دارند. در این مقاله از دارکوب سعی کردم با مهم ترین شیوه ها که باید برای یک وب سایت خبری در نظر داشته باشید بهینه سازی وب سایت را توضیح دهم. مواردی چون معماری، اخبار گوگل، سرعت، محتوای همیشه سبز، کاربران موبایل، AMP. در صورت نیاز به راهنمایی بیشتر می توانید با کارشناسان سئوی دارکوب تماس بگیرید.

اطلاعات تماس
شعبه 1 و آموزشگاه: تهران، سعادت آباد، چهار راه سرو، کوچه آریا، پلاک 4، طبقه 4، واحد 7
شعبه 2: تهران، سعادت آباد، ضلع جنوب غربی چهار راه سرو، پلاک 62، طبقه 5، واحد 12
تلفن ها: 02122083926 - 02122085386 - 02122082258 (9 الی 17 - پنج شنبه تا 13)
ایمیل: info@sitedar.com
اینستاگرام: darkoobwebdesign
افتخارات و مجوزها
 • جزو شرکت های خلاق معاونت علمی
 • عضو سازمان نظام صنفی رایانه ای
 • رتبه ۴ شورای عالی انفورماتیک
 • دارای مجوز آموزشگاه از فنی و حرفه ای
 • دارای مجوز نشر دیجیتال
 • دارای پروانه کانون آگهی و تبلیغاتی
 • پروانه کسب و کارهای مجازی
 • عضو انجمن کسب و کارهای اینترنتی
 • دارای نماد اعتماد الکترونیکی
شرکت طراحی سایت دارکوب
پشتیبانی 24 ساعته 7 روز هفته