مقایسه فریم ورک های برنامه نویسی تحت وب

نوشته شده توسط مهندس کلانتری

پیش از این در مقاله دیگری از دارکوب به بررسی فریم ورک های front-end طراحی سایت پرداختیم. اما در این مقاله می خواهم به سراغ چند فریم ورک داغ در برنامه نویسی back-end بروم. کارکرد این فریم ورک ها از چشم بسیاری از کاربران پنهان است. اما در کیفیت عملکرد و نگهداری وب سایت نقس بسیار اساسی دارند. برای مثال اگر وب سایت شما قرار است که در یک نوع سرور خاص نصب شود، به تعداد کاربران زیادی به طور همزمان خدمات دهد، یا امنیت بیشتری لازم دارد، یا اینکه باید سریع توسعه داده شود و بودجه آن محدود است و الزامات دیگر، انتخاب فریم ورک در پاسخ به این وضعیت ها نقش کلیدی دارد. بنابراین می خواهم در این مقاله از دارکوب چند فریم ورک را با هم بررسی کنیم.

 

لیست مطالب

Node.Js چیست؟

بدون شک جاوا اسکریپت JavaScript پر کاربردترین زبان برنامه نویسی سمت- کاربر client-side است. این زبان اساسا به عنوان یک ابزار پیشرفته توسعه وب به کار گرفته می شود و ثابت کرده که بیش از یک زبان برنامه نویسی برای سازگاری با پلتفرم های مختلف است. علاوه بر این، به دلیل استفاده از آن در سایر پلتفرم های محبوب مانند React Native، PhoneGap، Titanium، Apache، NativeScript، Appcelerator و غیره شهرت خوبی به دست آورده است.

در سناریوی فعلی، منطقه کاربرد جاوا اسکریپت گسترش یافته است و در حال حاضر نیز برای برنامه نویسی سمت سرور مورد استفاده قرار می گیرد. Node.js در واقع نقش مهمی در این تغییر عمده در توسعه وب بازی کرده است.

خوب، ساده ترین تعریف Node.js این است که یک محیط run-time  جاوا اسکریپت است که به اجرای کد جاوا اسکریپت در سمت سرور کمک می کند. این یک جاوا اسکریپت چند پلتفرمی متن باز است که به توسعه برنامه کاربردی در زمان واقعی کمک می کند. وب به برنامه نویسان API های ورودی / خروجی مبتنی بر رویداد و غیر همزمان را ارائه می دهد. همچنین می تواند کد جاوا اسکریپت را از طریق موتور جاوا اسکریپت V8 گوگل تفسیر کند.

علاوه بر این، بر روی یک حلقه مبتنی بر رویداد یک رشته single threaded event کار می کند تا تمام اجراها را غیر مسدود سازد. خوب بیایید به مزایای عمده و اشکالات استفاده از Node.js به عنوان زبان برنامه نویسی سمت سرور نگاهی بکنیم.

 

مزایای استفاده از Node.js

Node.js مقیاس پذیری آسان را ارائه می دهد

یکی از مزایای اصلی Node.js این است که توسعه دهندگان می توانند برنامه های کاربردی را به صورت افقی و همچنین عمودی مقیاس بندی کنند. برنامه های کاربردی را می توان با اضافه کردن گره های اضافی به سیستم موجود به صورت افقی توسعه داد.

علاوه بر این، Node.js نیز گزینه ای برای اضافه کردن منابع اضافی به گره های یکسان در طول مقیاس عمودی برنامه می دهد. بنابراین، بسیار مقیاس پذیر بوده و گزینه بهتری نسبت به سایر سرورهای جاوا اسکریپت دیگر به حساب می آید.

 

یاد گیری آسان Node.js

از آنجایی که جاوا اسکریپت یکی از معروف ترین زبان های وب است و تقریبا همه برنامه نوبیسان وب آن را به عنوان اولین زبان یاد گرفته اند، شروع استفاده از Node.js در Back-end می تواند بسیار آسان تر باشد. و طبیعی است که زمان و انرژی کمتری برای یادگیری ببرد.

 

Node.js به عنوان یک زبان برنامه نویسی تک استفاده می شود

Node.js به توسعه دهندگان امکان نوشتن برنامه های سمت سرور و هم کاربر را با جاوا اسکریپت فراهم می کند. این به توسعه دهندگان Node.js اجازه می دهد تا هر دو قسمت Front-end و Back-end برنامه وب را در جاوا اسکریپت با استفاده از محیط زمان اجرا بنویسند. از سوی دیگر آنها نیازی به استفاده از زبان برنامه نویسی دیگر برای سرور ندارند. همچنین باعث می شود که توسعه برنامه های کاربردی وب ساده تر شود، زیرا تقریبا تمام مرورگر های وب از جاوا اسکریپت پشتیبانی می کنند.

 

ارائه عملکرد بالا Node.js

قبلا ذکر شد که Node.js کد جاوا اسکریپت را از طریق موتور جاوا اسکریپت V8 گوگل تفسیر می کند. این موتور کد جاوا اسکریپت را مستقیما به کد ماشین کامپایل می کند. این باعث می شود که کد به شیوه ای موثرتر اجرا شود. سرعت اجرای کد همچنین توسط محیط runtime  افزایش یافته است زیرا از non-blocking I/O operations پشتیبانی می کند.

 

درخواستها را همزمان انجام می دهد

از آنجا که Node.js امکان سیستم های I / O غیر بلوک را فراهم می کند، به شما کمک می کند چندین درخواست را به طور همزمان پردازش کنید. این سیستم می تواند به طور موثر در اجرای درخواست های همزمان بهتر از دیگران مانند Ruby یا Python عمل کند. درخواست های دریافتی به صورت سریع و سیستماتیک اجرا می شوند.

 

مشکلات استفاده از Node.js

API پایدار نیست

یکی از مشکلات کلیدی که بسیاری از توسعه دهندگان با آن مواجه هستند، رابط برنامه نویسی برنامه API  در فواصل مکرر تغییر می کند و پایدار باقی نمی ماند.

در برخی موارد دیده می شود یک API جدید تعدادی تغییرات ناسازگار دارد. در نتیجه توسعه دهندگان مجبور به تغییر در پایگاه های کد قابل دسترس برای مطابقت با سازگاری با آخرین نسخه API Node.js هستند.

 

سیستم پشتیبانی قوی کتابخانه ندارد

جاوا اسکریپت یک سیستم کتابخانه مجهز و قوی در مقایسه با سایر زبان های برنامه نویسی ندارد. نتیجه این است که کاربران مجبورند از کتابخانه های متداول برای انجام وظایف مختلف مانند Mapping Object-Relational Mapping (ORM)، پردازش تصاویر، پردازش پایگاه داده ها و تجزیه XML و غیره کمک بگیرند.

این امر باعث می شود که برنامه نویسان به سختی کار های متداول توسعه را در Node.js انجام دهند.

 

مدل برنامه نویسی غیر همزمان

اگر می خواهید برنامه های کاربردی را مقیاس پذیر تر کنید، لازم است مدل برنامه نویسی ناهمزمان Asynchronous  را اتخاذ کنید. با این حال، بسیاری از توسعه دهندگان ممکن است این مدل برنامه نویسی را در مقایسه با برنامه های blocking I/O مشکل تر بیابند.

یکی دیگر از مشکلات برنامه نویسی ناهمزمان این است که کدها تمایل  به بد ترکیبی دارند و برنامه نویسان باید به تماس های تو در تو nested call وابسته باشند.

 

Laravel

Laravel یک فریم ورک جامع متن باز برای طراحی سریع برنامه های کاربردی PHP با استفاده از معماری MVC است. Laravel در حال حاضر محبوب ترین چارچوب پی اچ پی، با یک جامعه بزرگ از توسعه دهندگان است. پیش از این در دارکوب به مقایسه وردپرس و لاراول پرداخته ایم.

ویژگی هایی خاص لاراول مانند سبکBlade templating engine ، تست واحد، ORM، یک سیستم بسته بندی، کنترل های RESTful، و حالا لاراول اولین چارچوب برای معرفی مسیریابی به روش انتزاعی است. که برنامه نویس را از شر مشکلات سازماندهی کد رها می کند.

مدیریت صف همچنین ویژگی ای است که کارها  را در پس زمینه مدیریت می کند و سپس لاگ فعالیت را به شما ارائه می کند. بسته ها را می توان به راحتی با Composer قوی ساخته شده به لاراول اضافه کرد. این کار با Gulp و Elixir ادغام شده است، بنابراین بسته های npm و بسته های Bower را می توان به طور مستقیم از طریق ssh صدا کرد.

یکی از بهترین چیزهایی که Laravel به دست می دهد، ساختارهای noSQL مانند MongoDB یا Redis هستند. شروع استفاده از لاراول با کمک مستندات گسترده و محبوبیت آن آسان است.

 

مزایای لاراول

از جدیدترین ویژگی های PHP استفاده می کند

یکی از ویژگی هایی که این چارچوب را جدا از سایر چارچوب ها می سازد این است که از تمام ویژگی های جدید PHP استفاده می کند. چارچوب های دیگر این کار را انجام نمی دهند. با استفاده از Laravel  شما به طور مستقیم به برخی از جدیدترین ویژگی هایی که PHP در آن ارائه کرده، به ویژه در فضاهای نامی، رابط ها، Overloading، توابع ناشناس و نحو آرایه کوتاهتر، در اختیار شما قرار می گیرد.

 

مستندات عالی لاراول

این مستندات لاراول است که باعث شده مورد علاقه برنامه نویسان قرار بگیرد. تمام نسخه های Laravel با مستندات مناسب منتشر می شوند و شما توضیحات خوبی و مفصلی از سبک، روش ها و کلاس های برنامه نویسی خواهید داشت.

 

ادغام با سرویس پست الکترونیکی

برای برنامه های کاربردی وب لازم است که کاربران خود را از پیشنهادات جدید مطلع سازند. ثبت نام کاربر جدید نیز مهم است (به عنوان مثال اطلاع درباره ثبت نام کاربر جدید). این چارچوب با کمک API جدید با کتابخانه SwiftMailer مجهز شده است. و راه انداز هایی برای SMTP، Mailgun، SparkPost، Mandrill، تابع پست الکترونیکی پی اچ پی، Amazon SES و sendmail  برای کمک به ارسال ایمیل از طریق خدمات مبتنی بر ابر وجود دارد.

 

پشتیبانی از backends cache

Laravel از backend cache مانند Memcached و Redis پشتیبانی می کند. شما همچنین می توانید چندین Cache را پیکربندی کنید.

 

دارای ابزار داخلی برای خط فرمان به نام Artisan است

توسعه دهندگان معمولا از انجام کارهای برنامه نویسی تکراری بی زارند زیرا آنها بسیار وقت گیر هستند. ابزار خط فرمان Artisan نامیده می شود، به آنها کمک می کند تا یک کد اسکلت ایجاد کرده و سیستم پایگاه داده را با موفقیت مدیریت کنند. Artisan در ایجاد فایل های MVC پایه و مدیریت دارایی ها، از جمله تنظیمات مربوطه آنها کمک می کند.

 

بسته ها و منابع در دسترس لاراول

شما می توانید از بسته های npm و بسته های bower  با ترکیب چارچوب با Gulp و elixir  بهره ببرید. و این به بازرسی منابع و دارایی کمک می کند. این ادغام وابستگی را حل خواهد کرد و از این رو یک منبع قابل اطمینان بسته در جهان PHP است.

 

کاهش چرخه توسعه محصول

شما می توانید چرخه توسعه محصول را به میزان قابل توجهی کاهش دهید، زیرا ادغام سریع تر و پشتیبانی زیادی از جامعه وجود دارد، شما از پشتیبانی Laracasts استفاده می کنید.

 

IoC Container

همچنین Inversion of Control نامیده می شود. این روش برای تولید اشیاء جدید است و شما مجبور نیستید هر کتابخانه خارجی راه اندازی کنید. به عبارت دیگر شما می توانید به این اشیاء از هر کجا که شما برنامه نویسی می کنید دسترسی پیدا کنید، دیگر لازم نیست شما باید با ساختارهای یکپارچه انعطاف نا پذیر برخورد کنید.

 

مسیریابی معکوس

این یک ویژگی بسیار مفید در فریم ورک است که شما می توانید پیوندهایی به مسیرهای نامگذاری ایجاد کنید. بنابراین زمانی که لینک ها را ایجاد می کنید، فقط از نام روتر استفاده کنید و چارچوب URL درست را به طور خودکار وارد می کند. و هنگامی که در آینده شما نیاز به تغییر مسیر داشتید تغییرات به طور خودکار در همه جا ساخته خواهد شد.

 

ORM شفاف

این یکی از زیباترین ویژگی های لاراول است. این ویژگی یک پیاده سازی ساده و بسیار خوب ActiveRecord برای کار با پایگاه داده شما را فراهم می کند. به عبارت دیگر، مدل هایی که در MVC ایجاد می کنید، یک جدول متناظر در پایگاه داده دارند. ORM ارتباط ها را برقرار کرده است، بنابراین اگر شما یک جدول را در پایگاه داده دستکاری کنید، همچنین اطلاعات مربوطه را مدیریت می کند.

 

مشکلات کار با لاراول

از ویژگی های پرداخت پشتیبانی نمی کند

با این حال، خیلی نگران کننده نیست. اگر بخواهید خودتان سیستم پرداخت را کنترل کنید نگران نباشید، زیرا شما باید از قوانین و مقررات انطباق PCI پیروی کنید. اعطای خدمات به مانند Stripe و Paypal این مشکل را برای شما حل خواهد کرد. یا شما می توانید از کتابخانه های فریم ورک استفاده کنید که به شما اجازه می دهد روش های پرداخت را یکپارچه کنید. با این حال، اکثر معامله گران ترجیح می دهند یک پردازشگر ثالث را برای راحتی جاسازی کنند.

 

عدم ادامه در میان نسخه ها

هیچ انتقال بدون یکپارچه ایی از Laravel 4 به 5 وجود ندارد. اگر سعی دارید کد را به روز کنید، ممکن است برنامه دچار مشکل شود.

 

کیفیت مخلوط

اجزای خاصی در چارچوب به خوبی طراحی نشده اند. به عنوان مثال، تزریق وابستگی بلافاصله پیچیده است. مستندات نیز سنگین می باشد. بنابراین قبل از اینکه برنامه های خود را بسازید، باید زیاد یاد بگیرید.

از این رو، این انتخاب بسیار خوبی برای توسعه دهندگان آماتور نیست. با این حال، چارچوب، به شدت بهبود می یابد. نسخه 5 بسیار بهتر است، با تعداد کمتری از معایب.

 

برخی از ارتقاء ها ممکن است مشکل ساز باشد

این تنها مشکل Laravel نیست، اما چارچوب های PHP برای نسخه های پشتیبانی طولانی مدت مشکلاتی را نشان می دهند، و ارتقا ممکن است مشکل ساز باشد. بنابراین، قبل از ارتقاء برنامه کاربردی یا وب سایت موبایل، توسعه دهندگان توصیه می شود اقدامات احتیاطی انجام شود.

 

اغلب قادر به ارائه برنامه تلفن همراه با کیفیت نیست

بارگذاری تمام صفحه در برنامه های تلفن همراه در مقایسه با وب سایت ها می تواند کمی سنگین باشد. در چنین مواردی، توسعه دهندگان وب تمایل دارند از این چارچوب به عنوان تنها API JSON Backend استفاده کنند.

 

Django

در برنامه های کاربردی وب سفارشی، بسیاری از توسعه دهندگان وب Python را به زبان برنامه نویسی دیگر ترجیح می دهند تا از نحو ساده و بیانگر آن بهره مند شوند. قوانین نحو ساده ی پایتون به توسعه دهندگان کمک می کند تا توسعه و نگهداری برنامه های کاربردی وب را با نگه داشتن پایه کد مختصر و قابل خواندن ساده سازی کنند. اما پایتون به طور کلی به عنوان یک زبان برنامه نویسی طراحی شده و فاقد قابلیت های توسعه وب است. برنامه نویسان به فریم ورک وب نیاز دارند تا برنامه های کاربردی وب سفارشی را در پایتون سریع و موثر بنویسند. هر برنامه نویس همچنین گزینه ای برای انتخاب یک طیف گسترده ای از چارچوب وب برای پایتون را دارد.

با توجه به آمار استفاده در وب سایت های مختلف، درصد زیادی از توسعه دهندگان پایتون، جانگو را به سایر چارچوب های وب ترجیح می دهند. جانگو به عنوان یک چارچوب وب متن باز، به توسعه دهندگان کمک می کند تا هزینه کل توسعه وب را کاهش دهند. در عین حال، به عنوان یک چارچوب وب، جانگو برنامه نویسان را قادر می سازد تا برنامه های کاربردی وب را با توجه به نیازهای مختلف کسب و کار بنویسند. همچنین جانگو، مانند سایر چارچوب وب، دارای مزایا و معایب خاص خود است. توسعه دهندگان وب باید از مزایای و معایب اصلی Django برای درک چارچوب وب مناسب پایتون استفاده کنند.

 

سرعت بخشیدن به توسعه وب سایت سفارشی

جانگو یکی از چارچوب های مناسب وب برای پایتون است. قوانین طراحی آن به طور گسترده در کاهش زمان توسعه وب برنامه تمرکز دارند. ویژگی های ارائه شده توسط جانگو، توسعه دهندگان را قادر می سازد تا با توجه به شرایط مختلف کسب و کار، برنامه های کاربردی وب سفارشی را سریع بسازند. بخش بزرگی از برنامه نویسان پایتون حتی با جانگو تطابق یافته اند که باید اهداف و را در مدت زمان مشخص برآورده کنند.

 

جانگو یک چارچوب وب batteries-included  است

جانگو یکی از چارچوب های وب است که رویکرد batteries-included  را اتخاذ می کند. در حال توسعه یک برنامه وب سفارشی، جانگو منابع مورد نیاز توسعه دهندگان را از جعبه فراهم می کند. این کد را برای عملیات مشترک مانند دستکاری پایگاه داده، قالب HTML، مسیریابی URL، مدیریت جلسه و امنیت فراهم می کند. این باتری ها به توسعه دهندگان کمک می کنند تا به طور قابل توجهی زمان توسعه برنامه های وب را کاهش دهند.

 

پشتیبانی از Paradigm برنامه نویسی MVC

جانگو، مانند دیگر چارچوب های وب مدرن، از قوانین طراحی مدل-view-controller (MVC)  پشتیبانی می کند. Paradigm برنامه نویسی MVC به برنامه نویسان اجازه می دهد که یک رابط کاربری کاربر (رابط کاربر) و منطق کسب و کار را از هم جدا کنند. این رویکرد بیشتر به برنامه نویسان کمک می کند تا ساده سازی و سرعت بخشیدن به توسعه برنامه های کاربردی وب را با جدا کردن رابط کاربر و لایه های منطق کسب و کار آنها آسان کنند. جانگو بیشتر به برنامه نویسان اجازه می دهد که منطق کسب و کار را در چندین پروژه مجددا استفاده کنند.

 

سازگار با سیستم عامل های اصلی و پایگاه های داده

امروزه کاربران به برنامه های کاربردی وب در دستگاه ها و سیستم عامل های مختلف دسترسی دارند. جانگو دسترسی به برنامه های وب را با پشتیبانی از سیستم عامل های عمده مانند ویندوز، لینوکس و MacOS افزایش می دهد. در همان زمان، سیستم ORM ارائه شده توسط جانگو، برنامه نویسان را برای کار با چند پایگاه داده به طور گسترده مورد استفاده قرار می دهد. آنها حتی می توانند از سیستم ORM برای انجام عملیات پایگاه داده مشترک استفاده کنند و از یک پایگاه داده به پایگاه دیگر بدون نوشتن کد اضافی مهاجرت کنند.

 

ویژگی های امنیتی قوی فراهم می کند

ویژگی های امنیتی ساخته شده توسط جانگو به توسعه دهندگان کمک می کند تا از برنامه های کاربردی وب از انواع حملات هدفمند محافظت – اسکریپت های متقابل سایت، تزریق SQL و تقلب درخواست متقابل استفاده کنند. در عین حال، چارچوب وب امنیت برنامه های کاربردی وب را از طریق جلوگیری از اشتباهات امنیتی عمومی مربوط به برنامه نویسی پایتون افزایش می دهد.

 

آسان برای گسترش و مقیاس

جانگو به طور مداوم در حال توسعه است تا برنامه نویسان را قادر به ساخت برنامه های کاربردی وب بهتر و مدرن تر کند. در عین حال، توسعه دهندگان جانگو می توانند به راحتی سفارشی کردن، مقیاس و گسترش چارچوب وب را با ایجاد تغییرات در اجزای جدا شده آن انجام دهند. آنها حتی گزینه ای را برای جدا کردن یا جایگزینی این قطعات جدا شده با توجه به نیازهای دقیق پروژه های منحصر به فرد دارند. به همین ترتیب، آنها می توانند با توسعه سیم کشی طیف وسیعی از اجزای سازنده، برنامه های کاربردی بزرگ و پیچیده وب را سرعت بخشند.

 

پشتیبانی شده توسط یک جامعه بزرگ و فعال

جانگو به عنوان یک چارچوب وب منبع باز برای پایتون، به توسعه دهندگان کمک می کند تا هزینه های توسعه وب سایت را به میزان قابل توجهی کاهش دهند. این فریم توسط یک جامعه بزرگ و فعال توسعه دهندگان پشتیبانی می شود. اعضای جامعه جانگو به طور مرتب با افزودن پلاگین ها و کد های جدید به بهبود توسعه برنامه های کاربردی وب اقدام می کنند. توسعه دهندگان می توانند به راحتی با استفاده از این منابع آپلود شده توسط اعضای جامعه جانگو، سرعت توسعه برنامه های کاربردی وب را افزایش دهند. اعضای جامعه حتی به توسعه دهندگان کمک می کنند تا مسائل و مشکلات توسعه وب سایت های رایج را حل کنند.

 

Zend

Zend یک فریم ورک PHP و انتخاب محبوب برای توسعه برنامه های کاربردی بزرگ در سطح سازمانی مانند CRM و سیستم های مالی است. توسعه دهندگان با بهره گیری از معماری MVC با کارایی بالا، کدبندی قوی همراه با اجزای قابل توسعه می توانند بهره مند شوند. Zend از مفاهیم کامل OOP پشتیبانی می کند و توسعه دهندگان می توانند براحتی کلاس ها را ایجاد و به کار ببرند. Zend همچنین مانند Symfony دارای لیستی طولانی از اجزای سازنده برای هر نوع از الزامات پروژه است.

 

Zend بسیار قابل تنظیم

سفارشی کردن توانایی یک چارچوب برای کمک به توسعه وب در ایجاد یک برنامه وب سایت با ویژگی ها و امکانات متعدد است. به عبارت دیگر می توان گفت این گرایش انعطاف پذیری یک چارچوب است. با یک چارچوب انعطاف پذیر تر بهتر می توان نقطه هدف را نشانه گرفت. چارچوب Zend یک رکورد پیروزی برای ارائه سفارشی سازی در صنعت وب است. با چارچوب Zend شما می توانید وب سایت خود را به هر شیوه ای که دوست دارید با ابزارهای مختلف سفارشی موجود در یک فریم ورک طراحی کنید. Zend یک کنسول، ذخیره سازی محلی و گزینه های پیکربندی کاربر را برای برنامه وب فراهم می کند تا آن را انعطاف پذیر تر و جذاب کند. باز هم این یک چارچوب کاملا یکپارچه است و مفاهیم ارث و قابل استفاده مجدد OOP را برای توسعه وب به خوبی سازماندهی و شخصی سازی می کند. این توسعه گر PHP را قادر می سازد هر ویژگی چارچوب را کنترل کند و از این طریق یک وب سایت زیبا را از داخل پلتفرم ایجاد می کند.

 

مناسب برای تمام نرم افزار داده بزرگ

چارچوب Zend همه چیز در قالب یک شی وجود دارد. در نتیجه Zend می تواند از قابلیت استفاده مجدد کد و ارث برای کاربردش استفاده کند. این به شدت برای شرکت های بزرگ برنامه های کاربردی وب مقیاس بزرگ توصیه می شود. چارچوب Zend می تواند هر نوع و هر تعداد وابستگی ها را در یک برنامه اجرا کند بدون اینکه عملکرد را کاهش دهد. این چارچوب دارای یک معماری بسیار جذاب است که بر اساس الگوی MVC ساخته شده که قطعا شما را در هنگام استفاده از اجزای پیچیده نرم افزار وب سایت سوق می دهد. از این رو تقاضای بالقوه برای توسعه دهندگان Zend در صنعت به ویژه برای برنامه های داده بزرگ وجود دارد.

 

سازگار با HTML5

چارچوب Zend با HTML5 توسعه داده شده و از این رو طراح وب می تواند از چارچوب Zend برای توسعه سریع صفحه وب استفاده کند که نه تنها سبک وزن بلکه طور طبیعی زیبا است. این فریم ورک ویژگی های HTML5 در داخل چارچوب خود را دارا است. این پشتیبانی شامل انواع ورودی مانند ایمیل، URL، شماره تلفن، جمع آوری تاریخ و جستجو و غیره است. شما لازم نیست که در مورد اعتبار سنجی سمت کلاینت نگران باشید از آنجایی که Zend مراقب آن است. Zend همچنین نوع جدیدی مانند datalist، keygen و خروجی و غیره را فراهم می کند.

 

پشتیبانی گسترده جامعه

Zend یک چارچوب جدید برای توسعه دهندگان پی اچ پی نیست؛ در واقع این یک چارچوب قدیمی و دارای یک سابقه خیره کننده است. با توجه به کیفیت و قابلیت استفاده بی نظیر آن، در صنعت بسیار پذیرفته شده است و بسیاری از وب سایت های محبوب با Zend توسعه داده شده اند. هزاران نفر توسعه دهنده PHP Zend گواهی شده در این صنعت موجود است و از طریق تجربه و تخصص خود در این زمینه فعال هستند. و به دیگر توسعه دهندگان کمک می کند تا از انجمن ها پشتیبانی مورد نیاز را دریافت کنند.

 

کارایی، سرعت و سادگی Zend عالی است

Zend رویکرد شی گرا C ++  پیروی کرده است و از این رو بسیار قدرتمند و سریع است. یک وب سایت PHP که در پلتفرم Zend توسعه یافته است، معمولا سریعتر از هر چارچوب دیگر اجرا می شود. از این رو تمام برنامه های داده بزرگ داده ها ترجیح می دهند از چارچوب PHP Zend استفاده کنند. Zend دارای تعداد تقریبی نامحدود گزینه های سفارشی سازی برای توسعه دهندگان می باشد و این قطعا به توسعه دهنده در ایجاد راه حل های وب با بهینه سازی و کارآمد کمک خواهد کرد.

 

مسائل کار با Zend

شروع به کار آن آسان نیست

Zend بر خلاف دیگر چارچوب های PHP  واقعا سنگین و بزرگ است. حجم زیادی از کتابخانه ها، کامپوننت ها و کلاس ها در داخل هسته وجود دارد. اگرچه در ساخت هر نوع برنامه وب بدون نیاز به منابع خارجی به کار برده می شود، اما شما باید تمام ویژگی های چارچوب را برای استفاده از به طور موثر بشناسید. چند ماه طول می کشد تا با این توابع داخلی آشنا شوید تا بتوانید از این چارچوب استفاده لازم را ببرید. هنگامی که شما این ویژگی ها را یاد گرفتید و معماری اصلی این چارچوب را درک کردید، می توانید Zend را برای یک برنامه عالی بکار برید.

 

عدم وجود منابع کافی برای مبتدیان

درست است که حداقل منابع در وب برای توسعه دهندگان Zend وجود دارد. این به احتمال زیاد به دلیل در دسترس بودن تمام ویژگی ها و اجزای در خود چارچوب است. اما برای مبتدیان این یک عیب است زیرا آن ها نیاز به منابع و آموزشی در چارچوب برای بهبود مهارت های برنامه نویسی خود دارند.

 

پلاگین های گران قیمت

اگرچه Zend بسیار قدرتمند و کارآمد است اما دوباره با برخی کاستی ها همراه است. پلاگین های بسیاری در بازار وجود دارد که به توسعه دهنده کمک می کند تا ویژگی های بهتر و چابکی را به برنامه اضافه کند، اما هزینه های خوبی هم دارد. اعتقاد بر این است که افزونه های موجود برای پلت فرم Zend معمولا هزینه بیشتری نسبت به هر پلت فرم دیگر را دارند.

 

مستندات بزرگ می تواند گاهی گیج کننده باشد

Zend یک مستند زیبا دارد که شامل هر جزئیات کوچک چارچوب است. از آنجایی که تعداد زیادی ویژگی در این چارچوب وجود دارد، بنابراین می توان انتظار داشت حجم بیشتری از مستندات برای توصیف تمام این ویژگی ها و اجزای آن باشد. اغلب برای توسعه دهنده های پی اچ پی سخت می شود که هر صفحه ای از مستندات را بررسی کند تا قدرت واقعی چارچوب را درک کند. در حقیقت، زمانی که برنامه نویس بدون هیچگونه تخصص یا تجربه قبلی در پلت فرم Zend کار می کنند، دچار سردگمی زیادی می شود.

 

Yii

چارچوب Yii به عنوان یکی از فریم ورک های با منبع باز و امن و حال حاضر بازار به حساب می آید. پروژه Yii در سال 2008 توسط Qiang Xue آغاز شد و آن را به عنوان یک تلاش برای رفع نقایص چارچوب PRADO آغاز کرد. این فریم ورک PHP طراحی شده است تا از طریق ویژگی های آن تجربه کاربری بهتری ارائه دهد. ممکن است این فریم ورک احتمالا محبوب ترین در چارچوب توسعه نیست، بلکه مطمئنا یکی از محورهای مهم توسعه وب برنامه های منبع باز در آینده است. تعجب آور نیست که بسیاری از شرکت ها در حال ارائه خدمات توسعه ی چارچوب Yii هستند. بیایید در ادامه این مقاله از دارکوب نگاهی به برخی از دلایل اینکه چرا این چارچوب توسط بعضی از توسعه دهندگان مورد تحسین و انتقاد قرار گرفته صحبت کنیم.

 

طرفداران Yii

چارچوب Yii بخاطر متن باز بودن دارای پشتیبانی بزرگ جامعه است و به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا از سراسر جهان به هم متصل شوند و پیشنهادات و راه حل های خود را برای برخی از مشکلات کلیدی به اشتراک بگذارند. این بدون شک یکی از بهترین پلتفرم ها برای یادگیری الکترونیکی است.

معماری سفت و محکم چارچوب Yii، به توسعه دهنده کمک می کند تا یک وب سایت فنی پیشرفته را طراحی و توسعه دهد. این سرورهای پایگاه داده به طور خاص از کاربران جدا شده و به توسعه دهنده کمک می کند تا برنامه های کاربردی وب موثر و پاکیزه را ایجاد کنند.

این چارچوب پیشرفته، برای کاربران گزینه های بسیار زیاد طرح بندی و تم ها را برای یک طراحی منحصر به فرد وب سایت فراهم می کند. این کنترلر منحصر به فرد طراحی منجر به اتصال کتابخانه ها و بسته های مختلف می شود که در نهایت باعث کاهش بار برنامه نویسی می شود.

شرکت توسعه Yii این چارچوب را به گونه ای طراحی کرد که برنامه نویس ها را از نوشتن کد تکراری رها کند. جدا از این به توسعه دهندگان اطمینان می دهد که تغییرات اعمال شده در یک خط در کل برنامه منعکس شود. این موجب صرفه جویی در وقت و حذف کارهای سخت برنامه نویس می شود.

این چارچوب برای توسعه دهندگان وب امکانات خوبی را در Ajax بخصوص در فرمت grid فراهم کرده است. همچنین تولید کننده CRUD از Gii استفاده می کند. ActiveRecord را برای پایگاه داده های مختلف SQL ارائه می دهد و ویژگی ذخیره هوشمند از سیستم هایی مانند XCache و Memcache را پشتیبانی می کند.

یکی از جنبه های منحصر به فرد چارچوب Yii این است که ویژگی های امنیتی اضافه شده، حفظ و محافظت از اطلاعات حساس در برابر تهدیدات خارجی و در نتیجه حفظ اعتبار کاربر و داده ها را آسان تر می کند. برخی از ویژگی های امنیتی که در این چارچوب ها قرار دارند عبارتند از جعل، حمله اسکریپتی و کوکی ها.

یکی دیگر از جنبه های شگفت انگیز Yii این است که اشکال زدایی را با توجه به فرمت ساده کد آن است. این ویژگی های اضافی مانند فرایند تأیید هویت کاربر مبتنی بر نقش که باعث می شود بخش در حال توسعه آسان تر و سریع تر توسعه داده شود. خوب بیایید به برخی از معایب مربوط به این چارچوب در این مقاله از دارکوب نگاهی بیاندازیم.

 

مشکلات کار با Yii

چارچوب Yii نوعی وابستگی بیش از حد به روش های استاتیک دارد که برخی از توسعه دهندگان وب ممکن است با آن راحت نباشند.

ویژگی های Ajax  تعبیه شده در سیستم به خوبی طراحی یا ساخته نشده است به طوری که توسعه دهندگان مجبور به استفاده از زبان جاوا در هر جا که لازم باشد هستند.

این چارچوب اجازه ایجاد روابط چندگانه را نمی دهد و همچنین درخواست های AR را ارائه نمی دهد.

طراحی منحصر به فرد چارچوب Yii به این معنی است که در زمان توسعه یک برنامه نیاز به تمرکز بیشتری از سوی توسعه دهندگان دارد. یک اشتباه می تواند کل برنامه را بیش از اندازه بزرگ کند.

برای طراحان جوان، چارچوب Yii کمی بیشتر چالش برانگیز است زیرا آنها نیاز به دانش بیشتری در زبان PHP دارند، مهارت های برنامه نویسی و آشنایی با add-on های مختلف مورد نیاز است.

با وجود معایب شناخته شده چارچوب Yii انتخاب خوبی برای توسعه وب سایت ها با طراحی ساختار لایه ای است. این چارچوب همراه با قابلیت گسترش، توانایی های فوق العاده مدیریت خطا و امنیت بسیار بالا می تواند انتخاب خوبی برای هر چیزی از جمله تجارت الکترونیک باشد.

 

کلام آخر

انتخاب یک فریم ورک برای توسعه نرم افزار به پارامتر های زیادی بستگی دارد. تنها امکانات یک فریم ورک نیست که آن را نسبت به دیگری برتری می دهد. نوع پروژه، توان نیروی انسانی، مدت زمان پروژه، بودجه و بسیاری موارد دیگر می تواند یک فریم ورک را نسبت به دیگری برای یک پروژه خاص برتری دهد.

مثلا ما در دارکوب بسیار دیده ایم که مشتریان مان درخواست دارند که پروژه های آن ها با یک فریم ورک یا CMS خاص نوشته شود. اغلب این افراد اطلاعات کاملی درباره دنیای عظیم برنامه نویسی ندارند. و این چنین درخواست هایی تنها بر اساس شنیده ها و انتخاب های غیر دقیق است. معمولا در این چنین مواقعی کارشناسان ما الزامات و نیازهای پروژه و مسائل فنی فریم ورک ها را به مشتریان توضیح می دهند و بهترین گزینه را به آن ها پیشنهاد می کنند. با این حال مشتریان حق دارند که آزادانه جزئیات پروژه را مشخص نمایند چون در نهایت آن ها هستند که برای سرمایه گذاری در پروژه شان تصمیم گیری می کنند. پس در صورت نیاز به هر گونه مشاوره کارشناسان ما در شرکت طراحی سایت و سئو دارکوب آماده ارائه مشورت های لازم هستند.

اطلاعات تماس
شعبه 1 و آموزشگاه: تهران، سعادت آباد، چهار راه سرو، کوچه آریا، پلاک 4، طبقه 4، واحد 7
شعبه 2: تهران، سعادت آباد، ضلع جنوب غربی چهار راه سرو، پلاک 62، طبقه 5، واحد 12
تلفن ها: 02122083926 - 02122085386 - 02122082258 (9 الی 17 - پنج شنبه تا 13)
ایمیل: info@sitedar.com
اینستاگرام: darkoobwebdesign
افتخارات و مجوزها
  • جزو شرکت های خلاق معاونت علمی
  • عضو سازمان نظام صنفی رایانه ای
  • رتبه ۴ شورای عالی انفورماتیک
  • دارای مجوز آموزشگاه از فنی و حرفه ای
  • دارای مجوز نشر دیجیتال
  • دارای پروانه کانون آگهی و تبلیغاتی
  • پروانه کسب و کارهای مجازی
  • عضو انجمن کسب و کارهای اینترنتی
  • دارای نماد اعتماد الکترونیکی
شرکت طراحی سایت دارکوب
پشتیبانی 24 ساعته 7 روز هفته