روش های طراحی وب سایت

نوشته شده توسط طراح سایت بربروشان

در چند سال اخیر روش ها و متد های مختلفی برای طراحی وب سایت معرفی شده است . این روش ها همه ساله در حال تغییر می باشد حتی ساده ترین مبحث در طراحی وب سایت نیز تغییر پذیر می باشد . بسیاری از تکنیک های گذشته منسوخ شده اند و قابل استفاده نیستند در مقابل ترفند های قدیمی تر دوباره کارایی پیدا کرده اند . یک طراح باید در جریان توسعه طراحی وب سایت حرکت کند . اگر یک طراح برای مدتی از حوزه طراحی وب سایت دور باشد بعد از بازگشت به طور حتم دچار سردر گمی های زیادی می شود .

بر اساس تحقیقات به دست آمده افرادی که در سال های اخیر طراحی وب سایت را فرا گرفته اند بسیار حرفه ای تر از افرادی هستند که در گذشته وب سایت طراحی می کردند . پلت فرم وب سایت ها در 10 سال گذشته به طرز چشم گیری رشد کرده است . زمانی که HTML به وجود آمد طراحان به سختی می توانستند با آن وب سایت طراحی نمایند در آن زمان ها هنوز صحبتی از CSS نبود . اما اکنون همه چیز تغییر کرده است قابلیت های HTML افزایش یافته و ویژگی های متنوعی به CSS افزوده شده است . دلیل اغلب این تغییرات نیز مرورگر های مختلف می باشد .

متاسفانه تغییراتی که در طراحی وب سایت به وجود می آید قابل پیش بینی نیست . امکان دارد مبحثی که در ماه پیش یاد گرفته اید حالا کارایی خود را از دست داده باشد . البته این بحث در ارتباط با طراحی وب سایت استاندارد می باشد . تغییراتی که در کتاب خانه های CSS / JS به وجود می آید تقریبا هفته ای است . به همین دلیل می گوییم طراحان باید مدام در حال توسعه مهارت های خود باشند .

در طراحی وب سایت همه چیز به تفکر طراح بستگی دارد . حتی اگر به طور کامل و حرفه ای مهارت های طراحی را فرا گرفته باشد باید بتواند به خوبی فکر کند . برخی از افراد در این حوزه علاقه دارند تمامی مباحث را یاد بگیرند اما این کار اشتباه است و فقط ذهن را منحرف می کند . به همین دلیل پیشنهاد می کنیم فقط ر حوزه ای که طراحی می کنید آموزش ببینید . طراح و برنامه نویس با هم متفاوت هستند . آشنایی با قسمتی از مباحث هر دو حوزه طبیعی است .

طراحی وب سایت با استفاده از نرم افزار های طراحی

طراح باید بتواند نوآوری و خلاقیت خود را با استفاده از دانش طراحی پیاده سازی کند . طراحی یعنی خلق یک اثر ، خلق کردن نیز همراه با خلاقیت و نو آوری می باشد .طراحان در صنایع مختلف معمولا با استفاده از نرم افزار های گرافیکی به خلق انیمیشن و تصویر 3 بعدی اثر خود می پردازند . این گونه می توانند قبل از عرضه و تولید ، اثر خود را به صورت غیر فیزیکی مشاهده کنند و ایرادات احتمالی آن را برطرف نمایند . این نوع نرم افزار های شبیه سازی در هر حوزه و صنعتی وجود دارند .

 

بهترین نکات و روش ها در طراحی وب سایت

با استفاده برخی از این نوع نرم افزار ها حتی می توان محصول تولید نمود . از این نوع نرم افزار ها اخیرا برای طراحی وب سایت ها نیز به وجود آمده است . با استفاده از این نرم افزار ها دیگر نیازی به کد نویسی نیست . و طراح می تواند با استفاده از ابزار ها و قابلیت های هر نرم افزار وب سایت مورد نظر خود را تولید کند .

یکی از نرم افزار های معروف در حوزه طراحی وب سایت ، نرم افزار Webflow می باشد . با استفاده از این نرم افزار می توان بدون وارد کردن کد ، وب سایت مورد نظر را طراحی نمود .استفاده از این نرم افزار ها مزیت هایی دارد :

 • افراد مبتدی و تازه وارد به دنیای طراحی می توانند به راحتی با این نرم افزار ها وب سایت طراحی کنند
 • چون هیچ کدی وارد نمی شود پس خطای برنامه نویسی و کد گذاری به حداقل می رسد
 • در مدت زمان کمتری می توان یک وب سایت طراحی نمود
 • هزینه طراحی وب سایت به وسیله نرم افزار های سایت ساز کمتر می باشد
 • می توان از المان ها و عناصر گرافیکی حداکثر استفاده را کرد

در کنار این مزیت ها و سهولت طراحی وب سایت می توان گفت اغلب نرم افزار های طراحی وب سایت قادر به طراحی بسیاری از قابلیت های پیشرفته وب سایت ها نیستند و این امر ضعفی بزرگ برای آنها محسوب می شود . البته پیش بینی می شود در آینده ای نزدیک نرم افزار هایی حرفه ای تر در این باره تولید شوند .همچنین اغلب این نرم افزار ها غیر رایگان هستند و باید نسخه آنها را خریداری نمود .

امروزه نیز بسیاری از شرکت ها برای طراحی وب سایت مشتریان خود از این نرم افزار ها استفاده می کنند . اما همانطور که گفته شد نرم افزار های فوق قابلیت های زیادی ندارند و نمی توان از آنها انتظار داشت وب سایتی حرفه ای طراحی کنند .

وب سایت های متنوعی در فضای اینترنت وجود دارد و هر کدام از وب سایت ها قابلیت های مخصوصی دارند . برخی از وب سایت ها به صورت سفارشی طراحی شده اند و برخی دیگر از وب سایت ها مانند هم طراحی شده اند . تنوع در دنیای وب بسیار زیاد می باشد . این روز ها که طراحی سایت توسعه یافته است ، طراحی هر وب سایتی امکان پذیر می باشد . از این رو نرم افزار های مذکور نیز در حال توسعه هستند تا بتوانند تمام نیاز های یک وب سایت را پاسخ گو باشند .

از مزیت های دیگر نرم افزار های گفته شده طراحی وب سازگار با تمام مرورگر ها می باشد . به طور عادی وقتی سایتی طراحی می شود امکان دارد در برخی از مرورگر ها به درستی بار گذاری نشود . به طور کلی سازگار کردن وب سایت ها با تمام مرورگر ها امکان نا پذیر است . در مقاله های قبلی صحبت های زیادی درباره استاندارد یا کنسورسیوم W3C : World Wide Web Consortium داشتیم . این کنسورسیوم در واقع کد ها را استاندارد می کند . البته استاندارد سازی کد ها کمی دشوار می باشد .

وقتی طراح و پشتیبان می خواهد محتوای سایت را درج کند مجبور است از ابزار های مختلفی استفاده نماید یکی از آنها فوتوشاپ می باشد . با استفاده از نرم افزار های ساخت وب دیگر نیازی به این کار نیست . زیر این نرم افزار ها سایز و فورمت تصاویر و ویدئو ها و … را برای قرار گرفتن در وب سایت تنظیم می کنند .

طراح برای درج برخی از عناصر و المان ها مجبور است از کد های مختلف نظیر جاوا اسکریپت استفاده نماید . نرم افزار ها مذکور کار طراحان را تا حدودی آسان کرده اند . بسیاری از عناصری که با استفاده از دستورات و کد های دیگر به وجود می آید تقریبا در این نرم افزار ها وجود دارند .

به طور کلی کار با نرم افزار های گفته شده برای یک فرد مبتدی مناسب می باشد . همچنین آن دسته از افرادی که می خواهند به سرعت یک وب سایت راه اندازی نمایند می توانند با این روش سایت طراحی کنند . البته کار با نرم افزار های طراحی وب کمی دشوار می باشد .

جمع بندی

با اینکه طراحی وب سایت با این روش ها مزیت های مختلفی را به همراه دارد اما با این حال نباید انتظار داشت که وب سایتی حرفه ای طراحی کنند . همانطور که گفته شد کار با آنها نیز کمی دشوار می باشد که نیازمند آموزش های مختلف می باشد . همچنین این نرم افزار هنوز نمی توانند بسیاری از قابلیت های یک وب سایت را ارائه کنند . به عنوان مثال یک سایت فروشگاهی شامل قابلیت های مختلفی از جمله : درگاه پرداخت ، سبد خرید ، امکان مقایسه و درج نظر و … می باشد نمی توان انتظار داشت نرم افزار های طراحی همه این امکانات را ارائه دهند .

این روز ها صبحت های زیادی درباره طراحی وب سایت ارزان شنیده می شود در واقع طراحی وب سایت با استفاده از نرم افزار ها و سایت ساز ها و قالب های آماده کار بسیار آسانی می باشد که شرکت های طراحی وب سایت آنها را ارزان انجام می دهند . استفاده از این نوع سایت ها شاید در ابتدا عاری از هر گونه مشکل باشد اما با گذشت زمان می فهمیم که این نوع وب سایت ها قابل توسعه و تغییر نیستند و این مهمترین و بزرگترین ایراد آنها است . وب سایت هایی تغییر ناپذیر که اغلب شبیه سایتهای استاتیک می باشند ، مورد علاقه موتور های جست و جو نیستند .

شما می توانید با حداقل هزینه یک وب سایت نیمه حرفه ای و مناسب که بتوان با آن کسب و کار راه اندازی نمود داشته باشید فقط کافیست به شرکت طراحی وب سایت دارکوب مراجعه نمایید . طراحی در شرکت ما بدون استفاده از سایت ساز ها و نرم افزار های فوق و قالب های آماده انجام می شود .


اطلاعات تماس
شعبه 1 و آموزشگاه: تهران، سعادت آباد، چهار راه سرو، کوچه آریا، پلاک 4، طبقه 4، واحد 7
شعبه 2: تهران، سعادت آباد، ضلع جنوب غربی چهار راه سرو، پلاک 62، طبقه 5، واحد 12
تلفن ها: 02122083926 - 02122085386 - 02122082258
ایمیل: info@sitedar.com
اینستاگرام: darkoobwebdesign
افتخارات و مجوزها
 • جزو شرکت های خلاق معاونت علمی
 • عضو سازمان نظام صنفی رایانه ای
 • رتبه ۴ شورای عالی انفورماتیک
 • دارای مجوز آموزشگاه از فنی و حرفه ای
 • دارای مجوز نشر دیجیتال
 • دارای پروانه کانون آگهی و تبلیغاتی
 • پروانه کسب و کارهای مجازی
 • عضو انجمن کسب و کارهای اینترنتی
 • دارای نماد اعتماد الکترونیکی
پشتیبانی 24 ساعته 7 روز هفته