بازاریابی دیجیتال چیست؟

نوشته شده توسط مهندس کلانتری

بازاریابی دیجیتال به اصطلاح چتری است بر روی همه تلاش های بازاریابی آنلاین. شرکت ها از کانال های دیجیتالی نظیر موتور جستجوی گوگل، رسانه های اجتماعی، ایمیل و وب سایت های خود برای ارتباط با مشتریان فعلی و آینده شان بهره می برند.

بسیاری از مردم امروز خرید های خود را از موتورهای جستجو آغاز می کنند، یعنی قبل از خرید یک کالا آن را در اینترنت می یابند و در مورد آن تحقیق می کنند. این جدای خریدهایی است که مردم از سایت های شناخته شده در زمینه فروش کالا و خدمات انجام می دهند. شاید بتوان نتیجه گرفت که روش های سنتی و پیشین کسب و کار دیگر آنقدر ها کار ساز نیست!

بازاریابی همیشه درباره ارتباط با مخاطب، در زمان و مکان درست بوده است. پس می توان نتیجه گرفت با این وقتی که مردم بخصوص با گوشی هایش در اینترنت می گذرانند، بازاریابان هم در آنجا باید به دنبال مشتری و یا مخاطب خود بگردند.

ما در دارکوب بسیار درباره بازاریابی Inbound و Outbound و موثر بودن آنها در جذب و رضایت مشتری صحبت می کنیم. در حالی که یک بازاریاب با تجربه بازاریابی ربایشی یا Inbound را با بازاریابی دیجیتال  و یا بازاریابی اینترنتی عملا یکسان می داند، اما برخی تفاوت های جزئی نیز وجود دارد. اما بد نیست اول تفاوت این دو را بدانیم.

بازاریابی دیجیتال دقیقا چیست؟

از وب سایت شما گرفته تا ابزارهای برند سازی آنلاین مانند: تبلیغات دیجیتال، بازاریابی ایمیلی، بروشورهای آنلاین و غیره، طیف زیادی از تاکتیک ها و ابزارها زیر مجموعه بازاریابی دیجیتال قرار می گیرند. و یک بازاریاب دیجیتال حرفه ایی می داند که هر یک از ابزار ها و تاکتیک ها را برای رسیدن به کدام هدف استفاده کند.

اینجا چند تا از تاکتیک ها را بطور کوتاه و سریع نام می برم:

 • وب سایت شما
 • پست ها وبلاگ
 • کتاب های الکترونیکی، گزارشات و پروپوزال ها
 • ابزارها و محتویات گرافیکی
 • شبکه های اجتماعی (لینکدین، اینستاگرام، تلگرام و …)
 • بدست آوردن پوشش آنلاین
 • بروشورهای آنلاین
 • ابزارهای برندسازی (لوگو، فونت و …)

تاکتیک ها

سئو SEO

سئو روند بهینه سازی وب سایت شما به جهت رتبه بندی بهتر در صفحات نتایج موتورهای جستجوگر را به عهده دارد. که باعث افزایش میزان ترافیک آلی (اورگانیک) وب سایت شما می شود. سئو روشی دائمی و به صرفه بوده که می تواند جایگاهی چشمگیری در نتایج موتورهای جستجو را برای شما به ارمغان بیاورد. سئو به عنوان بهترین روش بازاریابی شناخته شده است و در مقایسه با AdWords هزینه ایی ندارد.

بازاریابی محتوا

ایجاد و ارتقاء دارایی های محتوا به منظور ایجاد آگاهی از نام تجاری، رشد ترافیک، ارتباطات و مشتریان.

بازاریابی ربایشی یا Inbound

بازاریابی ربایشی اشاره به رویکرد “قیف کامل” (full-funnel) یعنی جذب، تبدیل، خرید (بستن) و رضایت داشتن مشتریان با استفاده از محتوای آنلاین دارد.

بازاریابی از طریق رسانه های اجتماعی

روش تبلیغ برند و محتوا در کانال های رسانه های اجتماعی برای افزایش آگاهی از برند، افزایش ترافیک سایت و ایجاد ارتباط منحصر به فرد برای کسب و کار شما.

پرداخت برای هر کلیک (PPC)

یک روش افزایش ترافیک به وب سایت شما، پرداخت به یک سایت ناشر برای هر بار که روی آگهی شما کلیک می شود. یکی از رایج ترین انواع آن PPC Google AdWords است.

بازاریابی رابطه ای Affiliate Marketing

نوعی از تبلیغات مبتنی بر عملکرد که در آن شما برای تبلیغ محصولات یا خدمات دیگران در وب سایت خود کمیسیون دریافت می کنید.

تبلیغات بومی

این نوع تبلیغات به نوعی تبلیغات گفته می شود که اساسا محتوا محور بوده و توسط یک پلتفرم بطور رایگان انجام می شود. مثلا پست های حمایت شده توسط BuzzFeed مثال خوبی در این زمینه است. اما بسیاری از مردم تبلیغات شبکه های اجتماعی مانند فیسبوک و اینستاگرام را در این دسته در نظر می گیرند.

اتوماسیون بازاریابی

اتوماسیون بازاریابی به نرم افزارهایی اطلاق می شود که هدف آنها خودکار سازی عملیات بازاریابی است. بسیاری از بخش های بازاریابی باید کارهای تکراری مانند ایمیل، رسانه های اجتماعی و سایر فعالیت های وب سایت را خودکار کنند.

بازاریابی ایمیلی

شرکت ها از بازاریابی ایمیلی به عنوان راهی برای برقراری ارتباط با مخاطبان خود استفاده می کنند. ایمیل اغلب برای تبلیغ محتوا، تخفیف ها و رویدادها و همچنین هدایت افراد به وب سایت کسب و کار استفاده می شود.

روابط عمومی آنلاین یا Online PR

روابط عمومی آنلاین راهی برای تثبیت پوشش آنلاین بدست آمده از طریق نشریات دیجیتالی، وبلاگ ها و سایر محتویات وب است. این روش بسیار شبیه روابط عمومی سنتی است اما بصورت آنلاین صورت می گیرد.

تفاوت بین بازاریابی دیجیتال و بازاریابی ربایشی (Inbound) چیست؟

در سطح، هر دو مشابه هستند: هر دو به صورت آنلاین رخ می دهند، و هر دو بر ایجاد محتوای دیجیتال برای استفاده مردم متمرکز هستند. پس تفاوت چیست؟

اصطلاح «بازاریابی دیجیتال» بین روشهای بازاریابی Inbound و Outbound تفاوتی قائل نمی شود. هر دوی اینها هنوز زیر چتر بازاریابی دیجیتال قرار می گیرند.

در تاکتیک های دیجیتال Outbound هدف این است که پیام های بازاریابی مستقیما در چشم هر تعداد از مردم که می شود نمایش داده شود، جدا از اینکه چقدر این تبلیغات مرتبط یا مورد علاقه آنها خواهد بود. برای مثال: استفاده از بنر های تبلیغاتی که در بالای بسیاری از وب سایت ها برای ترویج دادن کالا یا خدمات به مردمی است که آمادگی این تبلیغات را ندارند.

در سوی دیگر بازاریابان از تاکتیک های Inbound برای جذب کردن مشتریان هدف به وب سایت خود با فراهم کردن ابزارهایی که برای آنها مفید است دست می زنند. یکی از ساده ترین و پرقدرت ترین این ابزارهای بازاریابی وبلاگ است، که به وب سایت شما اجازه می دهد روی واژه هایی که مشتریان شما جستجو می کنند سرمایه گذاری کنید.

در نهایت بازاریابی Inbound یک متدلوژی است که از ابزارهای بازاریابی دیجیتال برای جذب، تبدیل، بستن، رضایت مشتری آنلاین سود می برد. بازاریابی دیجیتال از سوی دیگر بطور ساده مانند چتری است که تمام تکنیک های بازاریابی صرف نظر از Inbound یا Outbound در زیر آن قرار می گیرند.

آیا بازاریابی دیجیتالی برای همه شرکت ها کار می کند؟

بازاریابی دیجیتال برای هر کسب و کاری ثمر بخش است. صرفنظر از اینکه کمپانی شما چه چیزی می فروشد، بازاریابی دیجیتال هنوز در ساخت تجربه رابط کاربری، شناسایی نیاز مخاطبان و تولید ارزش با محتوای آنلاین نقش دارد. اما این به آن معنا نیست که همه ی کمپانی ها می بایست بازاریابی دیجیتال را به یک شکل پیاده کنند.

برای مدل بنگاه به بنگاه یا Business-to-Business

اگر کمپانی شما یک B2B است، تلاش شما در بازاریابی دیجیتال احتمالا به دور تولید مشتری بالقوه، با هدف نهایی رسیدن به کسی که فروشنده شما بتواند با آن درباره معامله صحبت کند، باشد.

به همین دلیل، نقش استراتژی بازاریابی شما جذب و تبدیل با کیفیت ترین سرنخ ها به مشتری از طریق وب سایت و کانال پشتیبانی دیجیتال برای افراد گروه فروش خود خواهد بود. ورای وب سایت، ممکن است شما تلاش خود را بر روی کانال های مخصوص کسب و کار مثل لینکدین LinkedIn که دارای ترافیک محلی هستند قرار دهید.

برای مدل های بنگاه به مشتری یا Business-to-Customer

اگر کمپانی شما یک B2C است، صرفنظر از قیمت محصولات شما، احتمالا هدف بازاریابی شما جذب مردم به وب سایت شما برای تبدیل آن ها به مشتری است، بدون آنکه کاربران نیازی به صحبت با فروشنده داشته باشند.

برای این منظور، احتمالا شما بر روی تسریع سفر مشتری از زمان ورود به وب سایت تا پایان خرید تمرکز خواهید داشت. به جهت اهمیت بیشتر محصول یا خدمات شما در فرآیند های بازاریابی نسبت به مدل B2B، شما احتمالا به CTA یا ابزارهای قوی تری برای آسان کردن خرید نیاز خواهید داشت.

برای کمپانی های B2C کانال هایی مانند تلگرام و اینستاگرام بیشتر از کانال های مانند لینکدین که بیشتر حرفه ایی است مفید خواهد بود.

فواید اصلی بازاریابی دیجیتال چیست؟

بر خلاف بسیاری از تلاش های بازاریابی آنلاین، بازاریابی دیجیتال به بازاریابان اجازه می دهد تا نتایج دقیق را بلافاصله ببینند. اگر قبلا در روزنامه ای تبلیغ کرده اید، می دانید چقدر سخت است که برآورد کنید چه تعداد افرادی آن صفحه را دیده و به تبلیغ شما توجه کرده اند. هیچ راهی مطمئنی برای دانستن اینکه آیا این تبلیغات برای فروش شما موثر بوده اند وجود ندارد.

از سوی دیگر با بازاریابی دیجیتال شما می توانید بازگشت سرمایه گذاری خود را در تلاش های مختلف بازاریابی شناسایی کنید. برای مثال:

ترافیک وب سایت

با بازاریابی دیجیتال، می توانید تعداد دقیق افرادی که صفحه اصلی وب سایت شما را مشاهده کرده اند را در همان لحظه با استفاده از نرم افزار تجزیه و تحلیل دیجیتال ببینید. همچنین می توانید ببینید که چندین صفحه را بازدید کرده اند، چه دستگاهی از آنها استفاده کرده اند و از کجا آمده اند، و علاوه بر آن امکان تجزیه و تحلیل دیجیتال داده ها نیز فراهم است.

این اطلاعات به شما کمک می کند تا زمان و سرمایه خود را نسبت به بازدهی کانال و اینکه چه تعداد کاربر از این شبکه ها به وب سایت شما آمده اند، تقسیم بندی و اولویت بندی کنید. مثلا وقتی شما در می یابید که تنها 10 درصد از کاربران از طریق موتورهای جستجو به وب سایت شما آمده اند در صورت که متوسط این عدد باید چیزی نزدیک به 64 درصد است، می دانید که لازم است روی سئوی وب سایت خود کار کنید. تا تعداد کاربرانی که کالا و خدمات شما را از طریق موتورهای جستجو می یابند افزایش دهید.

با بازاریابی آفلاین، بسیار دشوار است که نحوه تعامل افراد با شرکت شما را قبل از تعامل با یک فروشنده یا انجام یک خرید را ارزیابی کنید. با بازاریابی دیجیتال، می توانید روند و الگوهای رفتار افراد قبل از رسیدن به مرحله نهایی در سفر خرید مشتری را شناسایی کنید، به این معنی که می توانید تصمیمات آگاهانه تری در مورد نحوه جذب آنها به وب سایت خود از همان ابتدای آشنایی با وب سایت یا برند خود بگیرید.

عملکرد محتوا و تولید مشتری

تصور کنید که شما یک بروشور محصول ایجاد کرده و آن را از طریق پست به مردم ارسال می کنید. این بروشور یک شکل از محتوا است، البته آفلاین. مشکل این است که شما هیچ نظری ندارید که چه تعداد افراد بروشور خود را باز کرده یا چند نفر آن را مستقیم به سطل زباله انداختند.

حالا تصور کنید که این بروشور را در وب سایت خود داشته باشید. شما می توانید دقیقا مشخص کنید که چه تعداد افراد صفحهای آن را مشاهده کرده و شما می توانید اطلاعات تماس کسانی را که بروشور را دانلود کرده اند از طریق فرم ها بدست آورید. نه تنها می توانید اندازه گیری کنید که چه تعداد افراد با محتوای شما در تماس هستند، بلکه شما نیز می توانید مشتریان بالقوه خود را از طریق این اطلاعات شناسایی کنید.

مدلسازی تخصیص

تنها با ابزار و تکنولوژی های مناسب است که شما قادر خواهید بود تا تمام اطلاعات فروش و کسب و کار، تماس های اولیه و ردپای های مشتری را برای تدوین یک استراتژی بازاریابی دیجیتال موثر به کار بگیرید. به این کار Attribution Modeling گفته می شود و به شما اجازه می دهد روند تحقیق و خرید توسط مشتریان را شناسایی کنید، تا بتوانید تصمیمات آگاهانه ایی بگیرید و با علم به اینکه کدام بخش از استراتژی بازاریابی شما نیاز به توجه بیشتر دارد و یا کدام بخش از چرخه فروش نیاز به پالایش دارد.

اتصال نقطه ها بین بازاریابی و فروش بسیار مهم است، شرکت هایی با فروش قوی و هماهنگی بازاریابی نرخ رشد سالانه 20٪، در مقایسه شرکت های با هماهنگی ضعیف 4٪ کاهش درآمد دارند. اگر شما می توانید تجربه و سفر مشتری خود را در چرخه خرید با استفاده از فن آوری های دیجیتال بهبود بخشید، حتما منجر به بهبود رشد کسب و کار شما می شود.

چه محتوایی باید ایجاد کنم؟

قبلا در مقاله ایی دیگر در وب سایت دارکوب به تاثیر منفی مطالب غیر مرتبط بر سئو و استراتژی تولید محتوا پرداخته ام. اما نوع محتوایی که ایجاد می کنید بستگی به نیازهای مخاطبان شما در مراحل مختلف در سفر خریدشان دارد. شما باید با ایجاد Buyer Personas چالش ها و اهداف مشتریتان را در مراحل خرید شناسایی می کنید. در سطح ابتدایی، محتوای آنلاین شما باید آنها را در رسیدن به اهدافشان و رد کردن چالش ها یاری دهد.

سپس، باید به زمانی که کاربران بیشترین آمادگی را برای مصرف این محتوا در رابطه با مراحل خرید را دارند، فکر کنید. ما این نقشه محتوا را می نامیم.

هدف نقشه محتوا، هدف گرفتن محتوا مطابق با:

 • خصوصیات شخصیتی که محتوا را مصرف می کند (Buyer Personas)
 • چقدر شخص به خرید کردن نزدیک است (چرخه و مراحل)

از نظر قالب محتوای شما، چیزهای زیادی برای انجام دادن وجود دارد. در اینجا برخی از گزینه هایی را که برای هر مرحله توصیه می شود ارائه می دهم:

مرحله آگاهی

پست های وبلاگ: بهترین راه برای افزایش ترافیک وب سایت که با سئو و استراتژی کلمات کلیدی با هم بکار می رود.

محتوای گرافیکی و تصویری: اینگونه محتوا شانس به اشتراک گذاشته شدن بیشتری را دارد. به این معنی که محتوای شما می تواند به شبکه های اجتماعی نیز راه پیدا کند.

مرحله سنجش

کتاب الکترونیکی: برای تولید و شناسایی مشتری های بالقوه عالی است، زیرا آنها عموما جامع تر از پست وبلاگ یا محتوای تصویری هستند، و این خود فرصتی است برای به دست آوردن اطلاعات تماس مشتری در زمان دانلود کتاب الکترونیکی.

گزارشات تحقیقی: گزارشات و اطلاعات درباره صنعت می تواند برای مرحله آگاهی نیز مفید باشد و معمولا توسط رسانه های جمعی یا رسانه صنایع انتشار می یابند. و همانند کتاب الکترونیکی می تواند مشتری را شناسایی یا حتی تولید کند.

Webinars: یک فرم دقیق تر و تعاملی از محتوای ویدئویی هستند، وبینارها یک فرمت محتوای جامع تر از پست وبلاگ یا ویدیو کوتاه هستند.

مرحله تصمیم گیری

مورد پژوهی: مطالعه دقیق موردی یا Case Study در وب سایت شما می تواند یک شکل موثر محتوا برای کسانی باشد که آماده تصمیم گیری برای خرید هستند، زیرا این امر به شما کمک می کند که به طور مثبت بر تصمیم مشتری تاثیر بگذارید.

توصیه نامه یا Testimonials: اگر مورد پژوهی برای کسب و کار شما مناسب نباشد، توصیفات کوتاه در اطراف وب سایت شما یک جایگزین خوب است. برای برندهای B2C، سعی کنید توصیه ها خیلی مستقیم نباشند. اگر شما یک برند لباس هستید، ممکن است عکس هایی از دیگران از یک پیراهن یا لباس استفاده کنید و یا از یک هشتگ برندسازی شده که باعث می شود مردم در برند شما مشارکت کنند استفاده کنید.

چه مدت طول خواهد کشید تا نتایج را ببینند؟

با بازاریابی دیجیتال، اغلب احساس می شود که شما می توانید نتایج را بسیار سریعتر از آنچه که ممکن است در مقایسه با بازاریابی آفلاین مشاهده کنید، به این دلیل که اندازه گیری ROI یا بازگشت سرمایه آسان تر است. با این حال، در نهایت به طور کلی به مقیاس و اثربخشی استراتژی بازاریابی دیجیتال شما هم بستگی دارد.

اگر وقت خود را صرف ساختن یک تجربه کاربری جامع برای شناسایی نیازهای مخاطبان، و همچنین ایجاد یک محتوای آنلاین با کیفیت به منظور جذب و تبدیل کاربران به مشتری و سئوی وب سایت خود متمرکز کنید، احتمالا در شش ماه اول نتایج چشم گیری دریافت خواهید کرد.

اگر تبلیغات پرداخت شده بخشی از استراتژی دیجیتال شما باشد، نتایج حتی سریعتر مشاهده می شوند، اما توصیه می شود توجه خود را بر روی سئو و شبکه های اجتماعی که هر دو رایگان هستند قرار دهید، زیرا نتایج آن پایدار و به صرفه خواهد بود.

آیا من برای بازاریابی دیجیتالی نیاز به بودجه ای بزرگی نیاز دارم؟

واقعا به این بستگی دارد که چه عناصر بازاریابی دیجیتالی را می خواهید به استراتژی خود اضافه کنید. فرض کنید شما در حال حاضر یک وب سایت دارید، اگر روی تکنیک های ورودی Inbound مانند SEO، رسانه های اجتماعی و ایجاد محتوا تمرکز کنید، خبر خوب این است که شما به هیچ وجه نیاز به بودجه زیاد ندارید. با بازاریابی Inbound، تمرکز اصلی در ایجاد محتوای با کیفیت بالا برای مصرف مشتریان می باشد، که می توانید این کار را به شخص دیگری بسپارید یا اگر وقت دارید خودتان اینکار را انجام دهید.

با روش های Outbound مثل تبلیغات آنلاین و خرید لیست ایمیل، بدون شک هزینه هایی وجود دارد. و این هزینه بستگی به این دارد که شما می خواهید چطور و چقدر دیده شوید یا اینکه چقدر سرمایه برای این کار دارید.

برای مثال در پیاده سازی تبلیغات کلیکی با استفاده از Adwards گوگل تبلیغ شما در جستجوهای مربوط به صنعت خود در بالای صفحه اول نتایج جستجو نمایش داده می شود. بسته به این که چقدر کلمات کلیدی پر طرفدار باشند، این نوع تبلیغات می تواند بصرفه یا خیلی گران باشند و این دلیل اصلی است که می بایست روی سئوی وب سایت کار کنید.

نقش بازاریابی موبایل چیست؟

یکی دیگر از مولفه های کلیدی بازاریابی دیجیتال بازاریابی تلفن همراه است. در واقع بطور کلی 60% زمان دسترسی آنلاین توسط دستگاه های موبایل انجام می شود یعنی 20% بیشتر از سایر روش ها. این به این معنی است که بهینه سازی آگهی های دیجیتالی، صفحات وب، تصاویر رسانه های اجتماعی و سایر محتویات های دیجیتال برای دستگاه های تلفن همراه ضروری است. اگر شرکت شما دارای یک برنامه کاربردی تلفن همراه است که کاربران را قادر می سازد تا با شما ارتباط برقرار کنند یا محصولات شما را خریداری کنند، برنامه شما نیز زیر چتر بازاریابی دیجیتال قرار می گیرد.

کسانی که با شرکت شما به صورت آنلاین از طریق دستگاه های تلفن همراه ارتباط برقرار می کنند باید تجربیات مثبتی به خوبی دستگاه های دسکتاپ داشته باشند. این به معنای اجرای یک طراحی موبایل و یا Responsive برای کاربران دستگاه های تلفن همراه است. راه های زیادی وجود دارد که از طریق آن می توانید بازاریابی دیجیتال خود را برای کاربران تلفن همراه بهینه سازی کنید. در هنگام اجرای هر استراتژی بازاریابی دیجیتال، بسیار مهم است که بدانید این تجربه را در دستگاه های تلفن همراه چگونه خواهد بود. پس همیشه در ذهن داشته باشید که محتوای شما باید برای مشتری شما ارزشمند باشد و گرنه به هدف بازاریابی خود نمی رسید.

حاضرید؟

فکر می کنم در این مقاله اطلاعات مناسبی درباره بازاریابی دیجیتال بدست آورده اید. اگر الان یکی از ابزارهای بازاریابی دیجیتال استفاده می کنید بدانید که بدون شک هنوز راههایی برای بهبود و افزایش مشتری وجود دارد. ما در دارکوب سعی داریم با تجربه خود در این زمینه امکانی را فراهم کنیم که رونق و رضایتمندی را برای کسب و کار شما و بخصوص مشتریان تان فراهم کنیم.

اطلاعات تماس
شعبه 1 و آموزشگاه: تهران، سعادت آباد، چهار راه سرو، کوچه آریا، پلاک 4، طبقه 4، واحد 7
شعبه 2: تهران، سعادت آباد، ضلع جنوب غربی چهار راه سرو، پلاک 62، طبقه 5، واحد 12
تلفن ها: 02122083926 - 02122085386 - 02122082258 (9 الی 17 - پنج شنبه تا 13)
ایمیل: info@sitedar.com
اینستاگرام: darkoobwebdesign
افتخارات و مجوزها
 • جزو شرکت های خلاق معاونت علمی
 • عضو سازمان نظام صنفی رایانه ای
 • رتبه ۴ شورای عالی انفورماتیک
 • دارای مجوز آموزشگاه از فنی و حرفه ای
 • دارای مجوز نشر دیجیتال
 • دارای پروانه کانون آگهی و تبلیغاتی
 • پروانه کسب و کارهای مجازی
 • عضو انجمن کسب و کارهای اینترنتی
 • دارای نماد اعتماد الکترونیکی
شرکت طراحی سایت دارکوب
پشتیبانی 24 ساعته 7 روز هفته