طراحی سایت در سال 97 و بایدها ونبایدها

نوشته شده توسط مهندس علیرضا حدادی

پیش بینی های متخصصان برای بزرگترین گرایشات طراحی سایت در سال پیش رو.

در سال 96 بزرگترین تمایلات طراحی سایت به چه سمت و سویی بود، و در سال 97 چه مسیری را پیش رو دارد و از چه چیزهایی باید استفاده و یا خودداری شود؟

ما برای شما مواردی را در ادامه با توجه به جایی که صنایع و کسب و کار ها ایستاده اند ترتیب داده ایم، پس چه شما این قدم ها را دنبال کنید و چه دنبال نکنید، دانستن این نکات برای سال پیش رو برای شما مفید نیز می باشد.نکته های گفته شده برای سال 1397 و 2018 صدق می کند و تلفیقی از نظرات کارشناسان خبره می باشد.با ما همراه باشید:

انیمیشن وب

انیمیشن می تواند بخش بزرگی از ایده ها و نقطه نظرات را برای فهم آسان تر ارائه دهد،گریس گانون یکی از طراحان تعاملی این جمله را بیان کرده است.در دنیایی که مردم آن همیشه عجله و زمان محدود دارند، انیمیشن می تواند ایده های هرچند پیچیده را در مقدار زمان کوتاه و البته جذابیت بیشتر منتقل کند.

یکی دیگر از طراحان ارشد یک شرکت معتبر هم با این نظر موافق است و اعتقاد دارد که: “داستان گویی و شخصیت سازی چیزی است که برند های قدیمی و جدید روی آن به منظورجلب توجه کاربران کار می کنند، و انیمیشن مهم ترین نقش رادر این بین ایفا می کند.در دنیای دیجیتال ما انیمیشن توانایی خود را نشان داده و در ادامه هم قدرت یک برند را نشان خواهد داد، به برند شخصیت قدرتمند خواهد داد و کسب و کار و برند را پویاتر نشان می دهد.”

در سال 97 به طور خاص ما چه چیزی را بیشتر خواهیم دید؟ لوگوها و آرم های متحرک یک اتفاق کاملا آشکار است و به شرکت ها این شانس را می دهد که بیشتر دیده شود.البته، ساختن درست همچین لوگویی مسئولیت بسیار بالای دارد.گانون همچنین می گوید: “شما باید مسئولیت یک شرکت را در یک فضای کوچک توضیح دهید”.

همچنین ما Gif ها را بیشتر خواهیم دید (تصاویر متحرکی که تکرار می شوند).با توجه به واقعیت انیمیشن که در بالا گفته شد، گیف ها هم می توانند خیلی چیزها را ارائه دهند.بسیاری از مردم در سطح دنیا و از جمله کشورمان هم به این موضوع و وجود انیمیشن و Gif ها علاقه مند می باشند.

چه چیزی باعث این شور و شوق برای انیمیشن می شود؟ خب، حجم ابزارهای ایجاد شده و در دسترس برای طراحان نقش مهمی را ایفا می کند.بسیاری از این ابزارها برای طراحان، توسعه دهندگان و دیگر کسانی که انیماتور نیستند وجود دارد و رابط هایی دارند که برای ساده ساختن آن ها طراحی شده است.

 

استفاده از رنگ های جالب

در طی سال گذشته شاهد افزایش استفاده از رنگ های جسورانه و جالب در سیستم عامل های دیجیتال بوده ایم.و روند این اتفاق در سال 97 افت نخواهد داشت.ابزارهایی که وجود دارد به ما کمک خواهند کرد تا راه های بیشتر و جذاب تری برای استفاده از رنگ ها داشته باشیم، و به نظر می رسد که طراحان بیشتری در این سال داشته باشیم که از رنگ ها و ترکیب های استثنایی استفاده کنند.

چیزی که جالب است این است که رنگ ها در کنار دیگر سفارشی سازی و شخصی سازی ها، باعث منحصر به فرد شدن و تجربه خوب کاربر سایت خواهند شد.

 

تایپوگرافی نوشتاری

تایپوگرافی یک سلاح قدرتمند برای ربودن چشم ها می باشد و استفاده از آن در سال جاری و سال آینده افزایش خواهد داشت.

پیش بینی می شود تا در سال 97 و 2018 میلادی، خطوط آذینی و شکسته (Serif) باز هم به صفحات و وب سایت ها بازگردند و همچنین سایت هایی که از فونت های Serif و Sans-serif (که به زیبایی بر روی GE اجرا می شوند) استفاده می کنند و برای داینامیک تر شدن تجربه کاربری افزایش خواهد داشت.این فونت ها دقیق هستند و خوانا و از طرفی طراحان نه فقط برای تاکید بلکه برای مباحث زیبا شناسی از این فونت ها استفاده خواهند کرد.

شرکت ها بیشتری از از فونت های بزرگ و Bold برای جذابیت و قرص بودن صفحه اول خود استفاده می کنند.این تایپو گرافی زمانی به بهترین نحو کار می کند که  باقی صفحه حداقل محتوا را داشته و تمیز باشد (شلوغ نباشد).

سایت شما هم اگر می خواهد از این ویژگی استفاده کند، باید صفحه Home خلوتی داشته باشد.

 

Brutalism

برخی از طراحان برای اینکه دریایی از نظم و وب سایت های سازماندهی شده داشته باشند، از ساختارهای متمایزتر استفاده می کنند.بسیاری از برندهای محبوب، از این طراحی ترکیبی برای سایت های خود استفاده می کنند.

خلاقیت به عنوان یک استاندارد روز افزون در طراحی وب می باشد و اغلب از کاراکتر سازی هایی با تصاویری کاملا متقارن، نامتقارن، جلوه های بصری خارج عرف و یا عدم وجود سلسله مراتب و نظم بسیاری از خلاقیت های خوب پدید می آیند.این سبک از طراحی در سال پیش رو محبوبیت بیشتری پیدا خواهد کرد.

 

موبایل را در اولویت بگذارید

براساس گفته شرکت Statista، در سال 2016،نزدیک به 44 درصد از کل ترافیک وب سایت ها از طریق موبایل ثبت شده است، که نسبت به سال گذشته اش 35.1 درصد رشد داشته که همین موضوع نشان دهنده رشد بسیارسریع استفاده از موبایل می باشد.درست است، اهمیت طراحی وب سازگار با موبایل در چندسال گذشته اهمیت بسیار بالایی پیدا کرده است، و به نظر میرسد که این روند به زودی هم کند نخواهد شد و به همین علت است که شرکت دارکوب بر روی این موضوع همیشه تاکید داشته است.الان و در سال 2018 میلادی و مصادف با سال 97، گوگل برای اولین بار ایندکس موبایلی خود (Mobile First Index) را منتشر کرده است، که هدف آن بیشتر اهمیت دادن به وب سایت هایی است که با دستگاه های موبایلی سازگاری بیشتری دارند، تا برای آنها شرایط ویژه تری برای رتبه بندی در سایت در نظر بگیرد.این یعنی در سال 97 سایت شما باید با موبایل سازگاری داشته باشد.

AMP هم در این روزها ازگذشته مهم تر می باشد.اگر قبلا در مورد AMP نشنیده اید، در واقع یک کد نویسی استاندارد و متن باز (Open Source) برای ناشران و وب مسترها می باشد که به آنها امکان می دهد وب سایت هایشان سریع تر بارگزاری و به کاربران نمایش داده شود.

وب سایت های تلفن همراه سنتی کمیاب می باشند، اماAMP  از طریق حذف کد، استفاده از منابع خارجی و اجرای اسکریپت ها به صورت موازی به صفحات اجازه می دهد تا به سرعت بارگزاری شوند.

این که شما سایت جدیدی را طراحی می کنید و یا سایت قبلی و موجود فعلی را یکپارچه سازی می کنید، در هر صورت در سال 97 باید از AMP(Accelerated Mobile Pages) استفاده کنید.هیچ بازدیدکننده معمولی یا مشتری سایت صفحه ای که به کندی بارگزاری می شود را دوست ندارد، و شما هم مطمئنا دوست ندارید که مشتری خود را به یکی از رقبای سریعتر خود ببازید.

 

پوسته شبکه ای نامنظم

لایه های شبکه بندی کننده، این راه را برای طراحان فراهم می کند تا تمامی اجزای سایت خود را به صورت مرتب و منظم و استاندارد در کنار هم بچینند؛ این کار به آنها اطمینان می دهد تا کاربران در سایت به راحتی کاوش و حرکت (یا اصطلاحا Navigate) خواهند کرد.این نظریه برای طراحی، همیشگی بوده و کاربران برای ارتقای تم و لایه سایت ها خود باید از آن استفاده کنند، اما امروزه در نحوه استفاده از آنها تغییراتی وجود دارد.

بسیاری از سیستم های مدیریت محتوا از جمله پلتفرم های محبوب همانند وردپرس WordPress، از این روش یعنی شبکه بندی، برای طراحی قالب های خود استفاده می کند.در مارس 2017 به طور عمومی، شبکه بندی CSS معرفی شد تا به کاربران گزینه های بیشتری ارائه دهد.در سال 2018 هم، یک جهش به سمت سایت هایی می بینیم که فضای خالی و خنثی بیشتری داشته و کمی نامنظم تر می باشند.در سال 97طراحی ها، البته با صلاح دید کارشناسان می تواند به این سمت و سایت های فوق سبک بیاید.

سبک های ساده از جمله استفاده از فضای خالی، استفاده از محتوای برجسته تر می باشد که باعث خوانده شدن راحت می شود.این سایت ها در چشم کاربر سهولت استفاده بیشتری دارند، و کاربران را تشویق می کند تا بیشتر در سایت شما بدانند.

 

افزایش تعاملات کوچک

فیس بوک و هر رسانه اجتماعی دیگر برای خود تعاملات بسیار محبوب ترتیب داده اند.کاربران به اینکه بتوانند به پست یا پیام خصوصی واکنش نشان دهند، مانند لایک کردن این پست ها علاقه دارند.مطمئنا خود شما هم اگر شبکه اجتماعی داشته باشید، به لایک کردن یا تعداد لایک شدن بالا توسط دیگران علاقه دارید.همین تعاملات کوچک به کاربران سایت اجازه می دهد تا بدون اینکه صفحه را از ابتدا Reload کنند، با دیگران و البته سایت شما درتعامل و ارتباط باشند.

اینکه افراد برای ارسال نظر یا بازبینی خود در سایت، مجبور بودند منتظر بمانند تا سایت یک بار دیگر بارگزاری شود یک اقدام سنتی و البته منسوخ است.این مشکل ممکن است در نگاه اول خیلی برای سایت مشکل ایجاد نکند، اما در عمل تعدادی از مشتریان به خاطر اینکه درگیر این لود شدن مجدد نشوند، صفحه را ترک می کنند و باعث می شود تا شاخص Bounce ما افزایش یابد که برای رتبه بندی ما در گوگل اصلا خوب نیست.با این اتفاق شما کاربران بالقوه و نظرات آنها را از دست می دهید.این تعاملات که آن را متخصصان با نام Micro-intraction می شناسند به کاهش این ضربه ها کمک می کند  که به کاربران تعاملات غنی تر و سریعتر ارائه می دهد.

استفاده از micro-intraction بر روی سایت در سال 97 باعث می شود کاربران به صورت Real time با وب سایت ارتباط داشته باشند و سرعت اتصال و تعامل آنها با سایت، به ویژه برای موبایل که از واجبات است را افزایش خواهد داد.

 

عناصر چسبندگی در بالای سایت در مقابل عناصر چسبندگی در پایین سایت

شما می دانید که در سایت های فارسی زبان کاربران از سمت راست به چپ محتوا را مطالعه می کنند، اما آیا تا به حال به این حقیقت که کاربران شما در انتهای تلفن های هوشمندشان یا نرم افزارهای موبایلی کلیک کنند تا حرکت و کاوش راحت تری داشته باشند فکر کرده اید؟

توسعه دهندگان وب در سال های اخیر، منوهایی را در پایین سایت ها، همانطور که در بالای سایت وجود دارد طراحی می کنند تا مخاطبین سایت به ویژه آنهایی که از موبایل استفاده می کنند، بتوانند به راحتی و بدون اینکه بازهم به بالای صفحه برگردند، از منو استفاده کنند و به جای دلخواه خود بروند.

مسئول و باعث این اتفاق نرم افزارهای موبایلی هستند که این ایده را به توسعه دهندگان وب دادند.وب سایت های مدرن باید از این قابلیت بهره ببرند و یکی از بایدها در سال 97 همین مسئله است.

ضمن اینکه عناصر چسبندگی به عناصری می گویند که باعث می شود تا مخاطبین سایت مدت زمان بیشتری در سایت بمانند و درصدی از آنها هم به مشتری و مخاطب همیشگی و وفادار سایت تبدیل شوند.

 

طراحی پاسخگو

به این طراحی واکنش گرا هم گفته می شود و اسم اصلی آن به زبان اصلی Responsive Design می باشد.طراحی پاسخگو در ابتدا شاید یک روند برای سایت ها که به کاربران اهمیت می دادند بود اما الانبه یک اصل تبدیل شده است که به هیچ وجه نباید نادیده گرفته شود.این بخش به عنوان بخش تکمیلی “موبایل را در اولویت بگذارید” می باشد.این طراحی باعث می شود که وب سایت نه تنها با دستگاه های موبایلی، بلکه با انواع دستگاه ها با هر رزولوشن و اندازه سازگاری داشته باشد.زمانی که اندازه نمایشگر کاربر تغییر کند، سایت شما هم سازگار با آن اندازه و دستگاه تغییر می کند، خواه دستگاه موبایل، تبلت باشد و چه تلویزیون یا دسکتاپ یا … .

اگرچه انقلاب UX(User Experience) یا همان تجربه کاربری بیش از یک دهه است اتفاق افتاده باشد، اما اخیرا در مقیاس های بزرگتر اجرا شده است.در سال 97 انتظار می رود که عناصر این طراحی همچنان گسترش یابند.برای مثال اشکال جدیدی از تکنولوژی مانند واقعیت افزوده و واقعیت مجازی که احتمال می رود در این سال در این وب سایت ها به کار رود.طراحی پاسخگو از جمله مواردی می باشد که شرکت دارکوب اکیدا توصیه می کند دراین سال از آن استفاده کنید.

 

گرافیک برداری مقیاس پذیر(SVGs)

اگر چه این ویژگی جدید نمی باشد، اما در سال پیش رو این فرمت گرافیکی از فرمت های فایل های سنتی نظیر GIF، PNG، JPG فراتر خواهد بود.SVGها تصاویر برداری هستند، نه پیکسلی، که باعث می شود مزایای زیادی داشته باشند.آنها فوق العاده مقیاس پذیرند (در حالی که کیفیت خود را حفظ می کنند)، به این معنی، زمانی که آنها تحرک دارند روی سرعت تاثیر نخواهد گذاشت چرا که به هیچ درخواست HTTP نیاز نیست.SVGها برای ارائه تجربه های چند رسانه ای با کیفیت (زاویه ها و دیدگاه های 360 درجه، تصاویر سه بعدی و سینموگراف ها) در سال 97 و البته 2018 میلادی ضروری می باشند.

 

برنامه های پیشرفته وب

نرم افزارها (Apps) بخش بزرگی از زمان استفاده کاربران از موبایل های هوشمند را به خود اختصاص می دهند.طراحان وب با توجه به این موضوع شروع به ترکیب بهترین رفتارها و ویژگی های وب و نرم افزارها را کردند.این ابتکار ترکیبی به عنوان یک برنامه پیشرفته وب شناخه می شود.در سال 97 ما وب سایت های به روزتر که شامل عناصر انیمیشنی و متحرک، نرم افزارهای کاربردی مانند تبدیل تاریخ هستند را بیشتر خواهیم دید.این برنامه ها باید به راحتی در اختیار کاربران قرار بگیرند.

این برنامه ها به دلیل آنکه کاربر به راحتی از طریق مرورگر و بدون نیاز به نصب می توانند از آنها استفاده کنند بسیار مفید و آسان می باشند.همانطور که کاربر ارتباط با برنامه ها را در طول زمان افزایش می دهد، به قدرت این نرم افزار و به تبع آن سایت ما هم قدرت بیشتری پیدا خواهد کرد.

این برنامه های پیشرفته هم باید به سرعت بارگزاری شوند حتی در شبکه های کند، اعلان های مرتبط با خواسته های کاربر را بفرستد، در صفحه آنها هم باید لوگوی سایت یا شرکت وجود داشته باشد تا کاربران با کلیک بر روی آن به صفحه اصلی بازگردند.

 

ارتباط با اینترنت اشیاء (IOT)

در سالی که گذشت، اتصال خدمات وب به اینترنت اشیاء بسیار بازار داغی داشت، این مسیر در سال پیش رو هم ادامه خواهد یافت.دستگاه های IOT می تواند شامل چیزهای ساده مانند یک یخچال تا یک دستگاه پیچیده مانند توربین ها شود.این اشیاء از پردازشگرها و حسگرهایی برای دریافت اطلاعات و اعمال آن در محیط خود استفاده می کنند.در چند سال آینده دسترسی ها برای اتصال توسعه دهندگان وب به این دستگاه ها بیشتر خواهد شد که منجر به استفاده و رونق بیشتر از این دستگاه ها خواهد شد.

 

طراحی ساده، کاربردی و آینده نگر در سال 97

در سال 97، تمرکز بر روی طراحی وب سایت های ساده اما قدرتمند که به خوبی برای دستگاه های موبایلی بهینه شده اند و به شدت بر روی تجربه کاربری تمرکز دارد می باشد؛ چشم اندازی که شرکت دارکوب هم همگام با آن خواهد بود.


اطلاعات تماس
شعبه 1 و آموزشگاه: تهران، سعادت آباد، چهار راه سرو، کوچه آریا، پلاک 4، طبقه 4، واحد 7
شعبه 2: تهران، سعادت آباد، ضلع جنوب غربی چهار راه سرو، پلاک 62، طبقه 5، واحد 12
تلفن ها: 02122083926 - 02122085386 - 02122082258
ایمیل: info@sitedar.com
اینستاگرام: darkoobwebdesign
افتخارات و مجوزها
  • جزو شرکت های خلاق معاونت علمی
  • عضو سازمان نظام صنفی رایانه ای
  • رتبه ۴ شورای عالی انفورماتیک
  • دارای مجوز آموزشگاه از فنی و حرفه ای
  • دارای مجوز نشر دیجیتال
  • دارای پروانه کانون آگهی و تبلیغاتی
  • پروانه کسب و کارهای مجازی
  • عضو انجمن کسب و کارهای اینترنتی
  • دارای نماد اعتماد الکترونیکی
پشتیبانی 24 ساعته 7 روز هفته