چگونه در گوگل جست و جو کنیم

نوشته شده توسط طراح سایت بربروشان

آدرس کوتاه این مقاله: http://darkoob.co.ir/?p=2486

بسیاری از ما در طول روز چندین بار از موتور های جستجو بخصوص گوگل استفاده می کنیم . وقتی با موضوعی نا آشنا رو به رو می شویم یا به مشکلی برخورد می کنیم برای یافتن جواب در گوگل به جستجو آن ها می پردازیم . موتور های جستجو جواب بسیاری از سوالات مردم را می دهند . برای جستجو اهداف خود در گوگل اغلب ما فقط عبارت یا کلمه کلیدی مورد نظر خود را در آدرس بار وارد می کنیم . به عنوان مثال اگر کسی نداند سئو به چه معناست در گوگل عبارت ” سئو چیست ؟ ” را وارد می کند و گوگل هم همه وب سایت های مربوطه را نمایش می دهد . ساده ترین شکل استفاده از گوگل تایپ کردن چند کلمه محدود و تغییر آنها تا زمانی که به هدف خود برسید ، می باشد . در این مقاله سعی داریم تا استفاده بهتر از گوگل برای رسیدن سریع به پاسخ درست را شرح دهیم .

گوگل دارای تکنولوژی فوق پیشرفته است ، پس باید از این تکنولوژی نهایت استفاده را کرد . تایپ چند کلمه یا عبارت در گوگل شاید شما را به یک نتیجه مناسب برساند ، اما با جستجو پیشرفته خیلی بهتر می توانید نتایج مورد نظر خود را مشاهده کنید .

نکاتی که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم بر اساس تجربه های بدست آمده از جستجو در گوگل می باشد . این نکات بسیار ساده هستند با یک نگاه می توانید جستجوی صحیح را انجام دهید .

جستجو پیشرفته در گوگل

جستجو پیشرفته در گوگل بسیار ساده است . فقط باید در زمان جستجو آنها را به یاد داشته باشید . در ادامه نکاتی را ذکر خواهیم که جستجو را برای کاربران جذاب می کند . با انجام چند مورد می توانید از سریع تر از قبل به نتیجه دلخواه تان برسید .

جستجو صریح : بسیاری از مواقع وقتی عبارتی را در گوگل جستجو می کنیم وب سایت هایی نمایش داده می شود که مربوط به کلمات داخل جمله هستند . به عنوان مثال در عبارت ( آموزش طراحی وب سایت ) گوگل ممکن است وب سایت هایی را کلمه کلیدی آنها آموزش و طراحی است را نمایش بدهد سایت هایی که هیچ ارتباطی با طراحی وب سایت ندارند . به همین دلیل توصیه می کنیم همیشه برای جستجو صحیح عبارت یا کلمه مورد جستجو را در ” … ” قرار دهید .

مانند ” آموزش طراحی وب سایت ”

حذف نتایج اضافه : گاهی اوقات در نتایج جستجو وب سایت های مرتبط با کلمه یا عبارت مورد نظر نیز نمایش داده می شود . به عنوان مثال در جستجو بازاریابی آنلاین امکان دارد مقالاتی در مورد تبلیغات نیز در نتایج ظاهر شوند . در صورتی که هدف ما نمایش محتوای مربوط به بازاریابی آنلاین می باشد. برای حذف نمایش محتوای مربوط به تبلیغات می توان مانند مثال عمل کرد .

” بازاریابی آنلاین – تبلیغات ”

استفاده از OR ، یا : اگر به دنبال چند عبارت مرتبط با هم هستید این کار را با یک جستجو می توان انجام داد برای این کار می توانید از OR  و یا استفاده نمایید .

مانند : ” بازاریابی آنلاین یا اینترنتی ” و ”   Onlin Marketing or digital marketing ”

کلمات در متن : اگر قصد دارید کلماتی که جستجو می کنید همگی در متن باشند با کلمه allintext  می توانید این کار را انجام دهید .

مانند : allintext:طراحی سایت

کلمات در عنوان : گاهی مواقع به دنبال عناوینی مقاله هستیم برای یافتن عنوان مورد نظر می توان مانند زیر عمل کرد .

مثال :  allintitle:طراحی سایت

کلمات در URL : اگر می خواهید کلمه مورد نظری که به دنبال آن هستید در URL  باشد بهتر است مانند مثال زیر عمل نمایید .

allinurl:طراحی سایت

جستجو در وب سایت ها : گاهی اوقات پیش می آید به دنبال مقاله ای از یک وب سایت هستیم اما آن را پیدا نمی کنیم ، برای این منظور کافیست نام مقاله با آدرس وب سایت را جست و جو نمایید مانند مثال زیر :

” سئو و بازاریابی آنلاین ” darkoob.co.ir

بدین ترتیب تمام مقالات آن وب سایت که مرتبط با کلمه کلیدی هستند نمایش داده می شود .

یافتن وب سایت های مشابه : اگر وب سایتی را در نظر دارید و می خواهید سایت های مشابه آن را پیدا کنید کافیست مانند زیر عمل نمایید :

مثال : related:sitedar.com

پیوند های یک سایت : برای آنکه لینک های یک وب سایت که در سایت های دیگر قرار است را بیابید کافیست از کلمه link استفاده نمایید .

Link:darkoob.co.ir

جستجو کلمات مترادف : برای جستجو چند کلمه مترادف می توان مانند زیر عمل نمود .

مثال : “بازاریابی آنلاین ” ~ بازاریابی اینترنتی

یافتن معانی کلمات : گاهی پیش می آید که به دنبال معانی کلماتی هستیم برای این منظور هم می توان به صورت فارسی جستجو کرد و هم به صورت انگلیسی . مانند زیر :

Define:بازاریابی آنلاین

جستجو یک قطعه از یک متن : بسیاری از مواقع به دنبال آهنگ یا شعری هستیم که فقط یک جمله یا چند کلمه از آن را به یاد داریم برای یافتن تمام متن از کاراکتر * استفاده کنید .

یافتن اطلاعات یک منطقه : برای این منظور از کلمه location: و رویدادی که رخ داده است می توان استفاده نمود.

جنگ location:  ایران

یافتن یک فایل خاص : این مورد از جستجو برای بسیاری از افراد مهم است . روزانه افراد مختلفی در گوگل به دنبال یافتن مقالات یا عکس ها یا هر فایل دیگری هستند برای آن زودتر به نتیجه دلخواه برسید . می توانیم نوع فایل خود را در کنار کلمه مورد جستجو بنویسید .

بازاریابی اینترنتی pdf

یافتن ترجمه یک کلمه یا عبارت : با اینکه گوگل از مترجم آنلاین برخوردار است و افراد می توانند برای یافتن ترجمه عبارت ها و متن های خود به سایت ترجمه گوگل مراجعه نمایند . می توان با جستجو در گوگل نیز ترجمه کلمه مورد نظر را بدست آورد .

ترجمه: content marketing

یافتن واقع تاریخی : اگر تاریخ خاصی را مد نظر دارید و می خواهید بدانید در آن تاریخ چه وقایعی اتفاق افتاده است می توانید محدوده تاریخی خود را جست و جو کنید .

1396 … 1397

ماشین حساب : برخی مواقع نیاز به محاسبات پیچیده دارید و دسترسی به ماشین حساب ندارید برای این منظور می توانید عبارت محاسباتی خود را در گوگل تایپ کنید تا نتیجه آن را بیابید .

32*5+6-789

تایمر گوگل : جالب است بدانید گوگل تایمر آنلاین دارد بدین منظور می توانید یک عدد را به عنوان تایم خود سرچ نمایید مانند مثال :

20 min timer

کورنومتر : همچنین گوگل کورنومتر نیز دارد . برای استفاده از زمان سنج گوگل کلمه stopwatch  را جستجو نمایید .

آب و هوا : برای اطلاع از آب و هوای یک منطقه هم به صورت فارسی و هم به صورت انگلیسی می توانید جستجو کنید :

آب و هوای تهران

weather Tehran

اطلاع از زمان دقیق طلوع آفتاب یا غروب خورشید یک منطقه : برای این منظور می توان به سادگی کلمه sunrise همراه با نام منطقه را جستجو نمود تا گوگل زمان دقیق را اعلام کند .

موارد گفته شده تنها شما را یاری می کنند تا نتیجه بهتری را از گوگل به دست بیاورید . یک از مهم ترین قسمت هایی که در گوگل وجود دارد ، جستجو پیشرفته Advanced Search می باشد . با این جستجو به راحتی می توانید هر آنچه که از گوگل می خواهید را به دست بیاورید .

چگونه در گوگل جست و جو کنیم

در جستجو پیشرفته به سادگی تمامی موارد گفته شده به طور خودکار اعمال می شود . در جستجوی زیر می توانید ببینید چگونه از کلمات مترادف ، کلمات اضافه و … استفاده شده است .

چگونه در گوگل جست و جو کنیم

به عنوان مثال ما به دنبال مقاله ای به زبان انگلیسی که در ایران تولید شده است و در وب سایت هایی با دامنه .com  هستیم در نظر داریم مقاله یافت شده در فایل pdf  باشد و همچنین مهم است این مقاله رایگان باشد .

با این نوع جستجو به راحتی می توان مقاله مورد نظر را یافت . یکی دیگر از قابلیت های جستجو در گوگل جستجو تصاویر می باشد . این قابلیت گوگل برای بسیاری از افراد نا شناخته است . با این قابلیت به راحتی می توان اطلاعات یک عکس را به دست آورد . بخصوص برای محققان این جستجو کار آمد است .

چگونه در گوگل جست و جو کنیم

برای استفاده از این قابلیت موارد جستجو را روی images بگذارید . سپس روی آیکون دوربین کلیک کرده و عکس مورد نظر خود را آپلود کنید در غیر این صورت می توانید آدرس url  تصویر را وارد کنید . و اطلاعات مورد نظر تصویر یا تصاویر مشابه را مشاهده کنید .

چگونه در گوگل جست و جو کنیم

موتور جستجو گوگل دارای هوش مصنوعی می باشد و به راحتی می تواند اطلاعات خوبی در اختیار کاربران قرار دهد به شرط آنکه بتوان ترفند های آن را شناسایی نمود .دارکوب نام تجاری ثبت شده. دارای مجوز از سازمان نظام صنفی رایانه ای و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی. رتبه چهار شورای عالی انفورماتیک کشور.

آموزشگاه طراحی وب سایت و سئو دارکوب با مجوز رسمی از سازمان فنی و حرفه ای تاسیس شد.

دارکوب به عنوان شرکت خلاق توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزیده شد.