اهمیت متاتگ ها در سئو

نوشته شده توسط طراح سایت بربروشان

آدرس کوتاه این مقاله: http://darkoob.co.ir/?p=1835

همانطور که می دانید سئو از اهمیت زیادی برخوردار است . یک سایت برای دیده شدن نیاز به بهینه سازی دارد . وقتی بهینه باشد موتور های جست و جو صفحات آن سایت را در صفحه اول لیست نتایج جست و جو نمایش می دهند و این امر باعث می شود ترافیک سایت بالا رود . وقتی بازدید کننده زیاد باشد بدون شک مشتری نیز افزایش می یابد . پس مدیران سایت ها باید بکوشند تا وب سایت خود را بهینه نمایند . به طور حتم می توان گفت سایتی که بهینه نباشد دیده نخواهد شد .

عوامل زیادی بر بهینه سازی سایت ها تاثیر گذار هستند . فاکتور های سئو به دو بخش تقسیم می شوند ؛ سئو درون سایت و سئو خارج سایت . تولید محتوای مناسب ، به روز رسانی محتوا ، ارزیابی سرعت بارگذاری سایت ، اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی ، بکلینک سازی و… از جمله فکتور های مهم سئو می باشند .

در کنار فاکتور های گفته شده ، متا تگ ها بدون اهمیت نیستند . در این مقاله سعی داریم تا به معرفی متا تگ های مهم بپردازیم .

متا تگ چیست

قبل از بررسی متا تگ ها ابتدا بهتر است به توصیف اجمالی آنها بپردازیم . متا تگ ها ابزارهایی هستند که محتوای صفحات را به صورت کدهای HTML توصیف می کنند . در واقع متا تگ محتوای صفحه را به موتور های جست و جو توضیح می دهد . متا تگ ها در بخش Head قرار دارند . این محتوا از دید کاربر مخفی می باشد و فقط موتور جست و جو آنها را می بیند . اما اگر میخواهید متا تگ های یک صفحه را مشاهده نمایید کافیست در آن صفحه راست کلیک کرده و View Open Source را باز نمایید در این صفحه تمام متا تگ های موجود نمایش داده خواهد شد .

متا تگ ها جز سئو درون صفحه محسوب می شود . متا تگ ها انواع مختلفی دارند که استفاده از همه آنها توصیه نمی شود . در این جا به معرفی برخی از آنها می پردازیم .

Meta Keywords : یکی از متا تگ های مهم صفحه که مربوط به موتور جست و جو می باشد ، کلمات کلیدی هستند . در استفاده از کلمات کلیدی باید متعادل بود . استفاده بیش از حد و یا بسیار کم از کلمات کلیدی می تواند برای سئو سایت مضر باشد . متای کلمات کلیدی به صورت زیر درج می شود .

اهمیت متاتگ ها در سئو

در سال های گذشته که کلمات کلیدی اهمیت زیادی داشت ، در بسیاری از سایت ها از کلمات کلیدی پر بازدید اما نا مرتبط با موضوع سایت استفاده می کردند ، همچنین در جملات متن به طور رندوم کلمات کلیدی را قرار می دادند و متن دچار بهم خوردگی می شد . بعد از این اتفاقات گوگل از اهمیت کلمات کلیدی کاسته است تا افراد سایت ها را بی کیفیت نکنند .

Meta http-equiv : این متا تگ به معنای معادل و مخفف کلمه equivalent می باشد .در واقع این متا تگ نوعی صفت است که می تواند مقدار بگیرد . مقادیری مانند ؛ content type ,refresh ,… . متا تگ equiv همراه با مقادیر مورد نظر معادل سربرگ http می شوند .

Meta Content Type : از این متا تگ برای تعیین نوع کاراکتر یا Charcter set و همچنین ساختار هر صفحه استفاده می شود .

اهمیت متاتگ ها در سئو

Title Tag : این تگ یکی از مهمترین مت تگ های صفحه می باشد که در رتبه بندی صفحه هات تاثیر می گذارد . در هر صفحه از وب باید یک عنوان وجود داشته باشد .

Mete View port : همانطور که می دانید یکی از فاکتور های سئو ریسانسیو یا سازگاری سایت با نمایشگرهای تلفن های همراه می می باشد . از این رو اغلب سایت ها ریسپانسیو هستند . این متا تگ نیز مربوط به ریسپانسیو بودن صفحات سایت می باشد . برای آنکه صفحات سایت در تلفن های همراه درست نمایش داده شود در هر صفحه باید تگ زیر را درج نمایید .

اهمیت متاتگ ها در سئو

meta description : یکی دیگر از متاتگ های مهم ، متا تگ توضیحات می باشد . این متا تگ توضیحات مختصری از صفحه شما را در لیست جست و جو نمایش می دهد . در اصل کاربران با توجه به این توضیحات از صفحات وب سایت ها بازدید می کنند . پس در نوشتن آن باید نهاییت خلاقیت و دقت را داشته باشید . بهترین توضیحات باید حدود 100 تا 160 کاراکتر باشد .

اهمیت متاتگ ها در سئو

در توضیحات اغلب از کلمات کلیدی صفحه استفاده می کنند . این کار هیچ تاثیری بر سئو نخواهد گذاشت . اما نوشتن آنها می تواند مخاطبان بیشتری را جذب کند  . اگر استفاده از کلمات کلیدی در توضیحات ، کاربر را ترغیب به کلید می کند ، حتما از آنها استفاده نمایید .

گاهی پیش می آید در توضیحات ، نوشته دیگر به غیر از آنچه نوشته اید نمایش داده می شود . گوگل نیز گاهی در توضیحات هر صفحه دست می برد و توضیحات مرتبط دیگری را درج می کند . اگر شما برای صفحات خود توضیحاتی درج نکنید گوگل به جای شما این کار را انجام می دهد.

Meta Robots : این متا تگ از آن دسته از برچسب هایی می باشد که در استفاده از آنها باید دقت کنید . این متا تگ برای برای خزنده های گوگل می باشد . اگر می خواهید صفحه از سایت توسط خزنده ها شناسایی نشود یا در نتایج نمایش داده نشود می توانید از این متا تگ ها استفاده نمایید :

اهمیت متاتگ ها در سئو

تگ index و noindex برای این است که به موتور جست و جو بگویید صفحه شما در نتایج دیده شود یا خیر ؟ تگ های nofollow  و follow باعث می شود که لینک های داخل صفحه دنبال شوند یا خیر ؟

در استفاده برخی از متا تگ ها باید دقت لازم داشت زیرا امکان دارد نتیجه معکوس داشته باشد .

جمع بندی

مت تگ های گفته شده تنها تعدادی از متا تگ های مهم بودند . تعداد متا ها بسیار زیاد می باشد حتی طراح ها و برنامه نویس ها هم با همه آنها آشنا نیستند . اما یک سئو کار حرفه ای تقریبا با تمام متا تگ های مهم آشناست و از آنها استفاده می کند . توصیه ما این است برای بهینه سازی وب سایت خود به شرکت طراحی سایت دارکوب مراجعه نمایید تا بهترین خدمات سئو را به شما عزیزان ارائه دهیم .دارکوب نام تجاری ثبت شده. دارای مجوز از سازمان نظام صنفی رایانه ای و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی. رتبه چهار شورای عالی انفورماتیک کشور.

آموزشگاه طراحی وب سایت و سئو دارکوب با مجوز رسمی از سازمان فنی و حرفه ای تاسیس شد.

دارکوب به عنوان شرکت خلاق توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزیده شد.